O autorovi

Volám sa Michal Chmelár, a tento blog som založil preto, aby sa rozšírilo povedomie o Power BI, PowerPivote a jemu blízkych technológiách. Pretože som sa už nemohol ďalej prizerať, ako zbytočne komplikovane sa riešia veci pri analytike a reportingu, keď som pracoval u niektorých klientov. Vyštudoval som časť bratislavského Matfyzu a celú Ekonomickú univerzitu. Prvých 8 rokov mojej profesionálnej kariéry som pracoval ako zamestnanec v IT, logistickom a finančnom sektore, až som sa v roku 2009 rozhodol postaviť na vlastné nohy a venovať sa naplno veciam, ktoré ma bavia, a na ktoré som predtým nemal dosť času. Dnes sa venujem čisto už len oblasti Business Intelligence na platforme Microsoftu, a to najmä pokročilej analytike a spracovaniu veľkých dát, a niekedy aj tomu, ako spraviť z nemožného možné. Svoje aktivity združujem pod firmou Smart People, s.r.o..

S PowerPivotom pracujem už vyše 13 rokov, a s Power BI viac ako 8 rokov, od doby, kedy boli uvoľnené do predbežného prístupu. Okrem toho výborne poznám SharePoint a SQL Server so všetkými jeho službami, a samozrejme celý Windows Server a Office.

PowerPivot a Power BI som sa rozhodol začať propagovať niekedy v roku 2015, keď tieto technológie takmer nikto nepoznal, a keď niektorí samozvaní experti šírili niekedy až absurdné bludy o tom, čo PowerPivot/Tabular a Power BI zvládne a čo nie. Sú to totižto skvelé technológie, ktoré Vám vedia ušetriť množstvo času a peňazí, a bola by škoda, ak by zapadli prachom. PowerPivot priniesol prelom v rýchlosti vytvárania vlastných analýz dát, a Power BI valcuje kompletne celý predražený a prerastený sektor BI svojou jednoduchosťou a spoľahlivosťou – niečo podobné ako to spravil Uber s trhom taxislužieb. A keďže ich tvorca to až tak nepropaguje (čo je pochopiteľné, keďže majú tisícky iných produktov), tak som sa rozhodol, že tieto výnimočné technológie musí spoznať čo najviac ľudí, a že sa o to musím postarať sám.

Keď môj prvý blog PowerPivot.sk štartoval v roku 2015, tak PowerPivot na Slovensku takmer nikto nepoznal. Okrem mňa ho školila iba jedna drobná firma. Dnes ho školia všetky možné firmy. A PowerPivot je vo firmách štandardom. Popri tom sa blog PowerPivot.sk stal najväčším blogom o PowerPivote a jazyku DAX na Slovensku aj v Čechách. Neskôr sa to isté stalo aj s týmto blogom Power-BI.sk. V máji 2018 som vydal svoju knihu o Power BI, PowerPivote a jazyku DAX v slovenčine. Väčšiu autoritu na túto oblasť pravdepodobne v celom Česko-Slovensku už nenájdete.

S Microsoftom zatiaľ až na pár výnimiek nespolupracujem, aj keď sa nebránim vzájomne prospešnej spolupráci, ak by potrebovali pomôcť. Takže ani veci na tomto blogu nie sú prejavením ich názoru, ale skôr vecí, ktoré poznám zo svojich skúseností po nespočetných školeniach a konzultáciách, aj v tých najväčších slovenských a českých firmách. Skúsenosti som nabral nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj na oveľa väčších inštaláciách vo Veľkej Británii, Írsku, Nórsku či Iráne. Vďaka tomu viem veľmi dobre posúdiť, čo spraví technológia X, keď do nej nalejete terabajty, či dokonca desiatky terabajtov dát, a prípadne ako zabezpečiť, aby to správne fungovalo. A aj vďaka tomu neexistuje pre mňa výraz “nedá sa”, pretože kde je vôľa, tam je cesta.

Čo sa týka formálnej certifikácie, tak som Microsoft Certified Trainer, a mám hneď niekoľko oficiálnych certifikácií na SQL Server a Windows Server. Operatívne si viem certifikáciu rozšíriť aj o ďalšie produkty, no momentálne v tom nevidím zmysel. Radšej sa budem venovať rozširovaniu skvelých vecí, ako vybavovaním ďalších certifikátov. A ak poznáte niekoho, komu by pomohol PowerPivot, Power BI, alebo kto by pomohol mne na mojej ceste osvety, tak dajte vedieť. Kontakt na mňa nájdete v hlavnom menu.