Power BI Desktop má nový vzhľad

Júnová aktualizácia Power BI Desktopu priniesla úplne nečakanú novinku – nový vzhľad, resp. novú tému Power BI Desktopu. Krásny, biely vypaľovák očí a monitora. A logicky komunita okolo Power BI z toho nebola nadšená. Preto sa teraz na to pozrieme.

Nová téma mala oficiálne za účel vynoviť vzhľad Power BI Desktopu, ktorý sa nemenil viac-menej už od jeho preview verzie v roku 2014, keď sa volal ešte Power BI Designer. Zatiaľ čo snaha o modernizáciu sa vždy cení, tak s touto zmenou im to nevyšlo. Niekto dostal asi spásonosnú myšlienku, že spravíme všetko biele na štýl Windows 10, a zjavne si ani na 5 minút neotestoval, ako sa s tým bude pracovať. Pretože niektoré časti menu sú teraz absolútne nepoužiteľné, aj keď máte veľký monitor a dobrý zrak.

Nový vzhľad vyzerá takto:

Dátové zobrazenie:

Editor Power Query:

A teraz perličky

V prvom kole sa zahráme hru “nájdi 10 rozdielov”. Schválne, dokážete na tomto screenshote rozpoznať, ktoré stĺpce a tabuľky sú skryté v dátovom modeli?

Nápoveda – stĺpec CurrencyKey v tabuľke Meny, a tabuľka ProduktyPomocne:

A tieto, aj ostatné skryté objekty, sa naozaj zašedia až po tom, čo ich dáte opätovne skryť, napriek tomu že sú už skryté, a zobrazujú sa v ponuke len preto, že som to tam zapol cez klasické menu. Zjavne niekto implementoval 2. úroveň skrývania, lebo až po 2-násobnom skrytí sa ten stĺpec naozaj vyšedí:

A s tým ide ruka v ruke ďalšia perlička – šedé písmo na mierne šedšom podklade je naozaj dizajnérska perla. Musíte mať naozaj dobrý monitor s verným podaním farieb, aby ste to ako-tak prečítali. Na produktivite ani pohodlí užívateľa to však nepridalo. Predchádzajúca farebná schéma bola kontrastnejšia, a tým pádom aj čitateľnejšia. Ak máte bežný, prípadne ešte horšie – nekvalitný monitor – tak si zoberte čiernu fixku, aby ste si naň zapísali, čo bolo na tých miestach v menu.

A takýchto absolútne neotestovaných perál je tam mnoho. A najmä, panely napravo sa vďaka minimálnemu kontrastu zlievajú podvedome spolu s ikonkami v jeden jednoliaty celok, a je potrebné sa sústrediť, aby ste tam klikli na to, čo viete, že tam určite je. Len sa musíte zakaždým sústrediť, aby ste našli to, čo ste predtým nemuseli hľadať. Takže ak ste unavení a neviete sa sústrediť viac ako pár minút, tak radšej choďte spať a nechajte to na zajtra. A ráno spravte hneď downgrade na májovú verziu.

Ako reagovala komunita, a čo s tým spraviť

Ďalšia vec je svetlosť témy. Ak ste pracovali s Power BI Desktopom v noci, tak to vaše oči moc nepotešilo. Teraz, keď sa všetko zmenilo na svetlé farby, tak radšej ani neskúšajte po nociach zapnúť Power BI Desktop. Lebo vám to vypáli oči ako jadrový reaktor a ďalších 10 minút nebudete nič vidieť. Nový vzhľad Power BI Desktopu je totižto iba pre masochistov.

A nie je to len môj názor. Skúste si prečítať komentáre pod júnovými novinkami na oficiálnom blogu Power BI:

https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-desktop-june-2019-feature-summary/#intellisense

Ľudí to dokonca tak naštvalo, že hneď niekto založil nový nápad do Power BI, aby vrátili naspäť tú pôvodnú tému, alebo aby dali aspoň možnosť vrátiť sa k starej. A za menej ako 24 hodín zaň hlasovalo vyše 200 ľudí:

https://ideas.powerbi.com/forums/265200-power-bi-ideas/suggestions/34628386-dark-mode-for-power-bi

Niektoré komentáre sú celkom vtipné – napr. jeden z ľudí napísal, že asi na zozname nápadov pre Power BI už nič nebolo na práci, keď menili farbičky 😀 Každopádne, silno odporúčam hlasovať za tento nápad. Mám Power BI až príliš rád na to, aby som to nechal len tak.

Čo čaká nový vzhľad

Dúfajme teda, že nám v blízkej dobe spravia podporu tém pre Power BI Desktop. Pretože keď nebol problém spraviť podporu kontrastných tém pre reporty – čo je oveľa náročnejšie ako ofarbiť pár panelov v Power BI Desktope a vymeniť 5 ikoniek – tak by nemal byť problém aj s témami. Tie kontrastné témy reportov boli uvedené preto, aby užívatelia mohli pohodlne pracovať s reportami aj v noci. Po aktuálnej aktualizácii ich dnešný vypaľovák očí nepoteší.

S touto novinkou si teda ešte určite užijeme srandu. Ja osobne zostávam na májovej verzii Power BI Desktopu, dokým to pôjde, alebo dokým neuvedú nejakú prevratnú funkcionalitu. Prípadne podporu tmavej témy. Pretože tá júnová verzia tých zásadných noviniek zrovna veľa nemá. A určite nevykompenzujú tú stratu produktivity a extra námahu, ktorú spôsobila táto zjavne neotestovaná téma. Ale možno len potrebovali stratiť nejakých používateľov, kto vie.

Takto teda hodnotím nový vzhľad Power BI Desktopu. A nezostáva nič iné, len dúfať, že v Microsofte si to čím skôr rozmyslia, a vrátia podporu aj pre starú tému. Modernizácia je fajn. Len ju treba robiť s citom, a najmä otestovať aspoň na pár minút, či sa s tým dá pracovať ešte stále rovnako, ak nie lepšie – lebo to je zmysel modernizácie. Tentokrát im to však bohužiaľ nevyšlo.