Ako odfiltrovať slicer v Power BI

Ak ste niekedy chceli odfiltrovať slicer iba na niektoré položky zo stĺpca, z ktorého bol vytvorený, tak ste veľmi rýchlo narazili na jedno obmedzenie – slicery totižto nejdú filtrovať rovnako ako ostatné vizuály. Išlo to nejaký ten prvý rok po vydaní Power BI Desktopu, ale potom to z nejakého dôvodu zakázali. Čo však, ak to naozaj potrebujete?

V tom prípade si budeme musieť dopomôcť jednou fintou, ktorou to pôjde. Nebude to síce ideálne riešenie, ale pôjde. A začneme znova s našim vzorovým súborom Power BI.

V reporte si spravíme slicer zo stĺpca ProductCategoryName v tabuľke Kategórie. Slicer bude vyzerať takto:

A ten by sme chceli odfiltrovať slicer iba na položky “Accessories”, “Bikes” a “Clothing”, pretože za položku “Components” neexistujú dáta, a položka “(Prázdne)” je umelo vytvorená položka kvôli chybe v dátach (odkaz na neexistujúci produkt v tabuľke objednávok).

Keď však skúsite ísť do filtrovacieho panelu, a pridať ľubovoľné pole z ponuky dátového modelu do oblasti “Filtre na úrovni vizuálu”, tak veľmi rýchlo zistíte, že tam nejde pridať žiadne. A po troche pátrania po webe dôjdete aj na to, prečo to nejde – pretože to nie je podporované. Ale my to aj tak chceme. Napr. aby report zobrazoval iba zmysluplné možnosti filtrovania.

Preto si spravíme kópiu tohto slicera. V ňom zaklikneme tie položky, na ktoré chceme odfiltrovať tú prvú kópiu slicera:

Potom presunieme ten pôvodný prvý slicer nad druhý slicer tak, aby ho prekrýval:

Bude to vyzerať divne, ale budiž. Ako hovoria v reklame – imidž je nanič, nasleduj inštinkt, počúvaj slicer.

Posledným krokom bude teraz nastaviť tomuto sliceru nepriehľadné pozadie. Prejdeme teda na maliarsky valček, a pod ním najprv zapneme šoupátko v oblasti Pozadie, a potom nastavíme Priehľadnosť na 0%:

Tým ten zakliknutý slicer skryjeme, a pre užívateľa sa to bude tváriť tak, že je v reporte iba jeden odfiltrovaný slicer:

A to je všetko 🙂 Nie je to síce mega super funkcionalita, ale s trochou kreativity to ide.

A ak by ste to chceli spraviť podľa nejakej podmienky, tak sa to dá spraviť podobne. Spravíte si najprv tabuľku, kľudne aj s viacerými stĺpcami, a nastavíte na nej filtre. Potom v nej pozaklikávate všetky položky, a tabuľku skryjete pod slicer. Alebo si spravíte vhodný vypočítaný stĺpec v slicerovej tabuľke, a podľa neho nastavíte filter na úrovni stránky či reportu. Možností je hromada. Princíp stále ten istý.

Takže takto idú obísť aj nepodporované funkcie v Power BI, a napr. odfiltrovať slicer. V budúcnosti sa plánuje pridať znova podpora pre filtrovanie slicerov, ale momentálne je vypnutá. A bohvie kedy, a či vôbec niekedy pribudne znova. Preto dovtedy budete musieť prežiť s takýmito trikmi. Teda ak to naozaj nevyhnutne potrebujete 🙂