Power BI má konečne kontingenčku!

Dnes nastal slávnostný okamih v dejinách Power BI. Microsoft vyslyšal milióny vrúcnych modlitieb, a konečne pridal aj do Power BI jeden zo svojich najlepších vynálezov v dejinách – kontingenčnú tabuľku! Ktorá síce ešte nefunguje tak, ako tá excelovská, ale má konečne aspoň pluska a mínuská na rozklikávanie a sklikávanie. A čo na to hovorí Horst Fuchs?

To neviem, ale máme konečne možnosť normálnym excelovským spôsobom rozklikávať a sklikávať dáta v reportoch Power BI. A to sa opla! A dokonca to bolo uvoľnené nie ako funkcionalita preview, ale rovno ako hotová fičúra. A zafunguje to aj s existujúcimi reportami.

Podstatné je nainštalovať si novembrové vydanie Power BI Desktopu, ak ho nemáte nainštalovaný pod Windows 10 z Microsoft Storu (tam sa to aktualizuje eném samé). Následne si otvoríme náš vzorový súbor Power BI, kde vytvoríme novú “kontingenčku” – vizuál typu “Matica” – takto:

  • do oblasti riadkov dáme z tabuľky Regióny stĺpce Kontinent a Krajina,
  • do oblasti stĺpcov dáme z tabuľky Čas stĺpec Rok,
  • do oblasti hodnôt dáme merítko Obrat z tabuľky Objednávky.

Výsledok bude vyzerať takto:

Obrázok je oseknutý kvôli priestoru iba na prvé dva roky. Táto matica ide rozklikávať rovnakým spôsobom ako všetky viacúrovňové grafy. Ale my chceme pluská a mínuská.

Túto extrémne náročnú požiadavku realizujeme ultra komplikovaným postupom. Stačí ísť do nastavenia vizuálu – čiže kliknúť na maliarsky valček v stredovom paneli – a tam rozkliknúť skupinu nastavení nazvanú “Hlavičky riadkov”:

…a tam zmeňte to “šoupátko” pri nastavení “Ikony +/-“:

Následne sa z našej matice stane hypermoderný nástroj na analýzu dát, ktorý obsahuje pluská na každom riadku, podobne ako klasická kontingenčka:

Ktoré po náročnom mentálnom tréningu idú rozklikávať a sklikávať tak ako klasická kontingečka, aj vo viacerých úrovniach:

A to je všetko 🙂

Tento rozklik ide v kontingenčke spraviť zatiaľ iba na riadkoch. Na stĺpcoch ešte nejde. Snáď aj to pôjde, ale ani srnka netuší, kedy. Na toto sme čakali vyše 3 rokov, a zatiaľ ešte nie sú známe ďalšie kroky. Takže ak chcete viac, tak buď použite náhradnú vizualizáciu Acterys Matrix Light, alebo počkajte bližšie neurčenú dobu na update 🙂

Takisto fungujú aj ostatné fičúry, ako podmienené vyfarbovanie či kopírovanie buniek. Takže je to naozaj kvalitná práca hneď na prvý pokus.

Každopádne, som nesmierne rád aj za túto funkcionalitu, ktorá výrazne pomôže pri klasickej analýze dát. A zároveň pomôže zbúrať ďalšiu mentálnu bariéru zarytých excelistov. Pretože s 5 privretými očami je konečne v Power BI aj kontingenčka. Juhúúúúúú!