Dokedy bude Power BI Desktop zadarmo?

Veľa ľudí trápi otázka, dokedy bude Power BI Desktop zadarmo. Nie sú zvyknutí, že by im Microsoft dával softvér zadarmo, a to dokonca aj na komerčné použitie. Preto si myslia, že raz to zrušia, a potom nechajú zákazníkov platiť. Ja si to ale nemyslím. A teraz si povieme, prečo.

Power BI Desktop, aj celá služba Power BI využíva komerčný model, nazvaný freemium. Je to rovnaký model ako využíva Google či Facebook. Jej princípom je to, že za väčšinu funkcionality sa neplatí, a platí sa iba za pokročilé, či podnikové funkcie. Čiže nie je pravda, že je to úplne zadarmo. Ak však nechcete využívať úplne všetku funkcionalitu – tak napr. ako asi nevyužívate platenú reklamu na Googli či na Facebooku – tak ani za Power BI v niektorých konkrétnych prípadoch nemusíte nič platiť. Je to štandardný komerčný model novodobých webových služieb.

A prečo nespoplatnia ani Power BI Desktop?

Z jednoduchého dôvodu – nemôžu si to dovoliť, pretože existuje konkurencia. Ktorá ponúka podobné riešenia. A tí, čo nechceli platiť ani predtým, sa veľmi rýchlo presunú na nejaké iné neplatené riešenie. Aj keď nie je zrovna veľa nástrojov, ktoré majú takú bohatú a zároveň flexibilnú funkcionalitu, a sú tiež zadarmo. Väčšina reportov však využíva iba základnú funkcionalitu. Pokročilejšie veci sa v prípade prechodu buď oželia, alebo spravia nejakým náhradným spôsobom. Rovnako ako keď prechádzate z jedného systému na iný. A reportovacích riešení, kde máte základnú funkcionalitu zadarmo, je hromada – napr. QlikSense, Google Data Studio, a pod.. Takže dokým sa všetci veľkí výrobcovia takéhoto softvéru nedohodnú, že to idú všetci raz spoplatniť, tak sa žiadna apokalypsa nekoná.

Na druhej strane si myslím, že Microsoft ani nemá zámer to spoplatňovať. Jednak je to postavené na modeli freemium, a platená časť im ide v poslednej dobe celkom dobre. Druhý argument je ten, že Power BI je vonku už 3 roky, takže nie je to novinka, na ktorú by ste sa mali chytiť. A tretí argument je ten, že neviem o tom, že by toto Microsoft vôbec niekedy robil, hoci aj s iným softvérom. Za tie tri roky presunuli len zopár drobností z Power BI Free do Power BI Pro. Nič tragické sa nedialo. A asi už ani neudeje.

Pre toto si myslím, že Microsoft nikdy nespoplatní Power BI Desktop. Tak majú nastavený obchodný model, ktorý sa vo veľkých firmách mení len veľmi, veľmi ťažko. A keďže je to úspešný produkt, tak by si to tam asi ani nikto neobhájil. Veď načo meniť niečo, čo veľmi dobre funguje?

Takže nebojte sa, Power BI Desktop je zadarmo, a podľa všetkého aj navždy zostane zadarmo. Ruku do ohňa za to síce nedám, ale všetky fakty to len a len podporujú. Takže sa ho nebojte aj naďalej využívať.