Kde zohnať staršie verzie brány Power BI

Brána údajov Power BI, resp. Power BI Data Gateway, sa používa pre to, aby sa cloud Power BI dostal bezpečným spôsobom k dátovým zdrojom vo vnútri vašej firmy, ktoré sú použité v reportoch. A väčšinou to aj funguje. Keď to však prestane fungovať, tak budete potrebovať staršie verzie brány Power BI. A práve o tom je tento článok.

Kedy treba staršie verzie

Brána údajov Power BI funguje väčšinou správne, alebo aspoň dostatočne dobre. Z času na čas ale tím Power BI niečo zmrví, a brána buď prestane fungovať, alebo prestanú fungovať niektoré veci v internom engine pre Power Query, ktorý je v nej použitý. A keďže každý mesiac vychádza 1-2x nová verzia Power BI Desktopu, kde sa nachádza vždy najnovšia verzia Power Query, tak v ideálnom prípade by ste mali aktualizovať inštaláciu všetkých brán Power BI každý mesiac. Len nie vždy všetko zafunguje tak, ako má.

Sám som počas posledných rokov zažil hneď viacero situácií, kedy to nefungovalo. Buď nezbehla inštalácia novej verzie brány, alebo po nainštalovaní nešla spustiť, pri aktualizáciách reportov padala, či dokonca robila/nerobila kadejaké divné veci. Najhorší bol asi bug z júna 2019, keď v Power Query asi 2 týždne nefungovalo filtrovanie stĺpcov na hodnotu null. A takéto chuťovky tam z času na čas nájdete znova a znova. O to viac, o čo viac využívate funkcionalitu Power BI.

Riešením bolo v minulosti si jednoducho odkladať inštalačky brány Power BI. A samozrejme pred inštaláciou spraviť zálohu. Čo sa nie vždy adminom chce, prípadne na to v návale práce častokrát zabudnú. A rozpomenú sa, až keď to prestane fungovať. Ak v takomto prípade máte zálohu brány a poslednú funkčnú inštalačku, tak jednoducho odinštalujete vadnú bránu, nainštalujete staršiu verziu brány, a spravíte restore brány zo zálohy. Prípadne zopár ďalších drobností, v závislosti od vašej konfigurácie brány Power BI.

Kde zohnať staršie verzie brány Power BI

No a ak ste si náhodou zabudli odložiť poslednú inštalačku brány Power BI, tak už nejaký ten rok sa dá stiahnuť aj z tejto oficiálnej stránky Microsoftu, ktorú spravili presne pre tento účel:

https://docs.microsoft.com/en-us/data-integration/gateway/service-gateway-monthly-updates

Malo by to vyzerať nejak takto:

Staršie verzie brány Power BI

Je to kvôli tomu, že tento problém je tak častý a tak vyťažoval support Power BI, že jednoducho spravili takúto stránku, aby si to admini Power BI vedeli stiahnuť priamo odtiaľ. Kde zvyčajne nájdete inštalačky brány zhruba za posledný polrok. Znova, bez akejkoľvek záruky, tak ako pri celom Power BI, ale aspoň sa k tomu nemusíte dobíjať 3 dni cez indický support. Ktorý to síce vie vyriešiť tiež, ale 3 dni bez aktuálnych reportov sú….viete ako super.

Takže toto je stránka, kde zoženiete staršie verzie brány Power BI. A aj dôvody, prečo ju potrebujete poznať. Power BI asi nikdy úplne bezchybné nebude, a vzhľadom na to, z koľkých mnohých komponentov sa skladá, tak sa dá čakať, že sa to raz za čas na niečom vysype. A v tomto konkrétnom prípade aspoň máte o jednu starosť menej 🙂