Keď zamrzne hlavné menu Power BI Desktopu

V poslednej dobe sa čím ďalej, tým častejšie stáva, že zamrzne hlavné menu Power BI Desktopu. Najčastejšie po aplikovaní zmien a odchode z editora Power Query, ale niekedy máte šťastie, a stane sa to aj inokedy. Preto sa pozrieme na to, ako to rozchodiť aj bez reštartu Power BI Destopu.

V tomto prípade nejde o chybu typu “to nie je bug, to je feature”. Aspoň teda zatiaľ nie. Zatiaľ je to v stave bugu 🙂 Prejavuje sa to tak, že z času na čas z nejakého divného dôvodu zamrzne horné menu Power BI Desktopu. A aj to nie celé, ale iba tá officovská časť. A problém sa momentálne zhoršuje s každým ďalším vydaním Power BI Desktopu. Možno je to kvôli chystanej zmene rozhrania, kto vie. Každopádne, riešení je hneď niekoľko.

Ako vyriešiť, keď zamrzne hlavné menu Power BI Desktopu

Prvé riešenie je uložiť si report, a potom reštartovať Power BI Desktop. Aj keď je síce hlavné menu Power BI Desktopu zamrznuté, tak ikonky vľavo hore nad ním, vrátane disketky na uloženie, fungujú:

Takže najprv uložte report, aby ste neprišli o posledné zmeny, a potom reštartujte Power BI Desktop. Ak máte rýchly počítač a malý dátový model, tak sa to dá. Ak však máte obrovský dátový model, tak sa vám asi nebude chcieť čakať 10 minút na reštart. Výhodou tohto riešenia je však to, že vždy zaberie.

Druhé riešenie je však oveľa jednoduchšie, rýchlejšie, a najmä praktickejšie. Stačí minimalizovať Power BI Desktop do lišty Windows, a potom ho znova maximalizovať. Po tejto akcii si to Power BI Desktop zvyčajne rozmyslí, a odmrzne. Srandovný fix, ale funguje. V drvivej väčšine prípadov. V ostatných prípadoch pomôže reštart.

Tretie riešenie je najviac divoké. Ani nie kvôli postupu, ktorý musíte spraviť, ale kvôli tomu, že nemusíte spraviť vôbec nič. V niektorých prípadoch som si všimol, že keď Power BI Desktop zamrzol pri odchode z Power Query, tak stačí počkať 1-5 minút, a po nich sám automaticky odmrzne. Neviem, koho napadla táto spásonosná fičúra, ale v niektorých prípadoch naozaj zafunguje. Niekedy aj ničnerobenie prináša výsledky. V ostatných prípadoch použite hore uvedené riešenia.

Ktoré riešenie používam

Ja osobne používam to druhé riešenie. Kvôli času a jednoduchosti. A najmä kvôli tomu, že takmer vždy zafunguje.

Takto teda viete vyriešiť záhadu s mrznúcim Power BI Desktopom. Nemrzne celý, len jeho hlavné menu. Čím ďalej, tým viac. Našťastie už teraz viete, ako sa to dá vyriešiť, a nemusíte zbytočne reštartovať celý Power BI Desktop, keď zamrzne hlavné menu 🙂