Nové menu Power BI Desktopu je už dostupné

Tento mesiac Microsoft konečne sprístupnil nové menu Power BI Desktopu. Podľa oficiálnych informácií by malo umožniť nové veci, ako napríklad zmenu farebnej témy Power BI Desktopu (príde znova možnosť tmavej témy – juchúúúú), či mal by sa konečne vyriešiť dlhodobý problém s mrznutím hlavného menu. A aby to nebolo až také dobré, tak prišlo klasické poprehadzovanie ikoniek. Trápne slovenské preklady ako “mierka”, “miera”, “meranie” či “názov tlačidla” samozrejme zostali.

Nové menu Power BI Desktopu je zatiaľ iba vo verzii preview, a malo by byť dokončené v marci budúceho roka. Malo by používať menu z Office 365. Doterajšie menu používalo menu z Office 2010. A keďže Power BI Desktop je tak dokonalý, že už nie je na čom inom zapracovať, tak je potrebné zmeniť farbičky a poprehadzovať ikonky v menu.

Nové menu Power BI Desktopu sa zobrazí po aktivovaní medzi funkciami preview. Vyzerá takto, a hneď na prvej záložke mi udrela do očí klasická chyba prekladu:

Nové menu Power BI Desktopu

Tentokrát máme “Nová mierka” a “Nové rýchle meranie” hneď vedľa seba, veľkými písmenami a ikonami, a zjavne ani toto prekladateľovi neudiera do očí. Pre tých, čo nevedia, o čo ide, tak obe tlačítka vyrobia nové merítko v dátovom modeli. Len to by musel niekto vedieť, čo znamená “New measure” vs. “New quick measure”, keď to dával do Google Translatora… Nevadí, v Afrike zomierajú deti hladom, a my ideme ďalej.

Ďalšia vec, ktorá Vám asi hneď udrie do očí, je chýbajúce tlačítko “Získať údaje”, resp. “Get data”, vo svojej klasickej forme. To, ktoré je tam teraz, totižto otvorí nasledujúcu ponuku, a až v nej musíte kliknúť na poslednú položku “Viac…”, aby ste sa dostali do starého známeho okna s výberom všetkých podporovaných dátových zdrojov:

Nové menu Power BI Desktopu - tlačítko "Získať údaje"

Veď prečo by to išlo na 1 kliknutie ako predtým, keď po novom to ide na 2 kliknutia. Alebo aj na 3 kliknutia, cez menu “Súbor”. Tí, ktorí sú platení od počtu kliknutí za deň, si prídu na svoje. Ale ako hovorím, stávajú sa aj horšie veci, a môžeme byť radi, že nie sme hladné deti v Afrike. Taká ebola poteší oveľa menej.

Jediná “dramatická” zmena je to, keď kliknete na záložku “Súbor” v hlavnom menu:

Nové menu Power BI Desktopu - Súbor

Áno, konečne sa to volá “Súbor”, a nie “File”, “Súbor” alebo len čierny čudlík, podľa toho akú máte verziu Windows, jazyk Windows a Power BI Desktopu, a hviezdnu konšteláciu. Konečne sa to všetkým zobrazuje v slovenskej verzii rovnako ako “Súbor”. To muselo stáť určite obrovské úsilie a dlhé prebdené noci programátorov.

Na druhej strane, dizajnovo to vyzerá krajšie:

Tak aspoň niečo. Nepoteší, ale aspoň je to pekné, keď to už nič iné nerobí.

Chýba však podpora jednoduchého formátovania vizuálov, ako to bolo prezentované tímom Power BI už pred pár mesiacmi – že ste si vybrali graf, a cez hlavné menu nastavili veľkosť a typ všetkých fontov v ňom naraz, podobne ako v PowerPointe či vo Worde.

Keď však začnete hľadať niečo nové, tak nič nové z pohľadu funkcionality nenájdete. A keby len to – ak neviete o ďalšej novinke, tak nenájdete polovicu modelovacej funkcionality. Keď chcete napríklad nastaviť stĺpcu funkcionalitu “Zoradiť podľa stĺpca” / “Sort by column”, tak v záložke “Modelovanie” nájdete akurát tak menej ikoniek:

Pretože vlastnosti stĺpcov, merítok a tabuliek sa po novom zobrazujú v dynamických záložkách na konci hlavného menu, podobne ako to robí Office:

Po kliknutí na záložku “Nástroje pre stĺpce” svoje vytúžené tlačítka už nájdete:

Opäť, prečo by to malo ísť na jedno kliknutie, keď to pôjde po novom na dve kliknutia. A keď sa v paneli napravo náhodou ukliknete zo stĺpca na merítko, tak sa to samozrejme v hlavnom menu prepne na inú záložku. Už aj tak otrasný editor pridáva teda ďalšiu “vymoženosť”. Ešte že v tom nerobím každý deň od rána do večera, lebo by som z toho asi musel ísť na psychiatriu.

Apropo, znova udrie do očí ultra odborný slovenský preklad, tentokrát ešte aj v neštandardizovanom formáte. Pre tabuľky, stĺpce a merítka sa tie nové dynamické záložky volajú “Nástroje tabuľky”, “Nástroje pre stĺpce” a “Nástroje merania”:

Veľmi kreatívny preklad z “Table tools”, “Column tools” a “Measure tools”. Neviem čo pán prekladateľ berie, ale na toxikológii by to mohla byť pre nich celkom zaujímavá vedecká vzorka. To už aj Google Translator preložil lepšie ako „Nástroje tabuľky“, „Nástroje stĺpcov“ a „Nástroje na meranie“. Aj keď to posledné malo byť samozrejme “Nástroje merítok”. Ale aspoň je aspoň z niečoho sranda. A lepšie ako byť so slaninou medzi hladnými deťmi v Afrike.

Toto je teda nové menu Power BI Desktopu v skratke. Uvidíme, čo nám teda táto úžasná zmena v nasledujúcich mesiacoch prinesie. Zatiaľ to vyzerá iba na porozhadzované, menej výrazné ikonky, a ešte kostrbatejšie ovládanie. Osobne sa teším na sľubovanú podporu tmavej témy vďaka tomuto novému menu, a ukončeniu trápenia s terajším vypaľovákom očí. Pevne verím, že aspoň toto sa nakoniec podarí.