Tlač reportov z Power BI Desktopu a export do PDF

Augustová aktualizácia Power BI Desktopu konečne priniesla dlho očakávanú novinku, ktorú potreboval každý jeden užívateľ – export reportov Power BI do PDF, a teda nepriamo aj možnosť pre tlač reportov z Power BI Desktopu! A dokonca nielen tam, ale mala byť aj v augustovom vydaní Power BI Report Servera (ale nakoniec to nestihli). Funkcia, ktorú by ste tam čakali už hneď od začiatku, ale až teraz nastal ten správny čas. Takže sa na ňu ideme v skratke pozrieť.

Povedzme, že ako základ zoberieme Power BI report z tohto článku o analýze nebezpečných potravín v EÚ. Report vyzerá takto:

A teraz stačí ísť jednoducho do hlavného menu Power BI Desktopu, a tam kliknete na Súbor => Exportovať do súboru PDF:

Chvíľu to bude zobrazovať okno s informáciou o tom, že sa report exportuje (ktoré môžete zrušiť, ak to nechcete):

…a po jeho dokončení to otvorí PDF report vo vašom prehliadači PDF súborov, napr. v Acrobat Readeri:

Jednoduchšie to snáď už ani nemohlo byť 🙂 Tlač reportov z PDF už asi zvládne každý sám. Len si nezabudnite report uložiť do iného súboru, pretože štandardne do vyexportuje niekam do nejakého zašitého temp adresára, kde to určite nechcete hľadať.

Všimnite si zopár zaujímavých vecí.

Prvá vec je to, že sa vyexportujú všetky viditeľné strany reportu do osobitných strán v PDFku. Pričom ak ste mali zakliknuté niečo v sliceroch či vizuáloch, tak sa to vyexportuje v tom stave.

Druhá vec je to, že grafika sa vyexportuje ako vektorová grafika, a teda report bude ostrý pri ľubovoľnom zväčšení. A text sa vyexportuje ako označiteľný text, čiže dáta z neho sa budú dať kopírovať do ďalších aplikácií. Alebo, v šialenom prípade to môžete použiť ako nástroj prenosu dát z jedného Power BI Desktopu do druhého, keďže v septembri alebo októbri 2018 bude Power BI vedieť čítať dáta aj z PDF súborov 🙂

Takže čakanie sa tento raz vyplatilo, a funkcionalita je implementovaná nadmieru dobre na to, že ide o prvý pokus. Síce ešte sa neexportuje úplne všetko (napr. obrázky/tapety na pozadí, či niektoré veci z podmieneného formátovania v tabuľkách), ale to predpokladám, že dorobia v blízkej dobe. A vzhľadom na tú nádielku noviniek, čo nás ešte čaká do októbra tohto roku, im to nemôžeme mať za zlé – toľko veľkých noviniek v tak krátkom čase sa niekde muselo prejaviť. Ale vo väčšine prípadov ľudia budú nesmierne radi aj za takýto stav funkcionality, pretože konečne, po vyše 3 rokov čakania, môžeme tlačiť reporty aj z Power BI Desktopu 🙂