Začíname!

Po takmer 2 rokoch písania blogu PowerPivot.sk som sa nechal ukecať, aby som založil osobitný blog aj pre Power BI. Dôvodom bolo to, že väčšina ľudí, ktorí pracujú s Power BI, netuší, že výpočty v dátovom modeli zaobstaráva práve Power Pivot. A tak som sa teda rozhodol robiť osvetu, keďže Microsoft sa tomu v slovenčine príliš nevenuje, okrem zopár konferencií a promo článkov na webe. Power BI je totižto z môjho pohľadu výnimočný produkt hneď z niekoľkých hľadísk – rýchlo sa v ňom robia analýzy a reporting, v základnej verzii je úplne zadarmo, a dá sa s ním pomerne rýchlo naučiť pracovať. Čiže všetko to, čo v iných, aj konkurenčných, produktoch vyžaduje množstvo úsilia, času a peňazí.

Tento web bude zameraný najmä na možnosti Power BI z hľadiska reportingu, prípravy dát a samotnej služby Power BI. Analytike a práci s dátovým modelom sa bude aj naďalej venovať pôvodný blog PowerPivot.sk. Aj keď, niektoré analytické špecialitky sa občas vyskytnú aj tu 🙂 Cieľom je vytvoriť ucelený blog, kde sa budú postupne kumulovať všetky možné informácie, tipy a triky zo sveta Power BI, a vybudovať tým solídny zdroj informácií o tomto nástroji. A okrem iného ho aj viac spopularizovať, pretože veľa firiem sa dnes ešte stále trápi v Exceli, a pritom majú k dispozícii zadarmo technológiu, na ktorú sa Excel ani zďaleka nechytá. Sám netuším, prečo Microsoft nevenuje oveľa viac úsilia pri propagácii Power BI, ale som ochotný do toho prispieť aj svojou troškou, a rozšíriť ho medzi čo najviac užívateľov 🙂 Pretože ide o výnimočný produkt nielen z pohľadu funkčnosti a filozofie, ale aj prístupu, aký k nemu Microsoft má, a ako ho prispôsobuje a vylepšuje v porovnaní s klasickým modelom softvéru.

Zo začiatku tu budú najmä reposty článkov z blogu PowerPivot.sk, ktoré sa venujú Power BI. V priebehu nasledujúceho mesiaca ale začne pribúdať nový obsah, a určite budú pravidelné články venujúce sa novinkám vo svete Power BI a súvisiacich technológiách. Všetko za účelom toho, aby ste tu našli čo najviac zaujímavých a užitočných informácií. A keďže sa Power BI rozrastá obrovským tempom, tak o novinky nebude núdza 🙂 Tak, nech to vyjde!

P.S.: Ak by ste vedeli o nejakej konferencii, kde by účastníci mohli mať záujem o Power BI, dajte vedieť. Rád sa tam vyskytnem ako prednášajúci 😀