Ako sa dá stiahnuť slovenská verzia Power BI Desktop

Ešte donedávna išla stiahnuť bez problémov slovenská verzia Power BI Desktopu. Koncom roka však inženýři z Microsoftu začali čarovať, a čím ďalej, tým ťažšie je doklikať sa k odkazu, cez ktorý by sa dala stiahnuť iná ako anglická verzia. A preto si teraz pozrieme, ako to ide spraviť.

Pre tých, čo majú Windows 10 a Power BI Desktop nainštalovaný z Windows Store, je tento problém už vyriešený možnosťou zmeny jazyka v aplikácii. Možno aj preto vznikol tento problém, lebo zhruba v rovnakom období, ako začal miznúť odkaz na stiahnutie konkrétnej verzie Power BI Desktopu, pribudla táto funkcionalita ako novinka do Power BI Desktopu. Preto všetci ostatní musia použiť náhradné riešenie.

Trik spočíva v tom, že stačí vhodne prepísať odkaz na stiahnutie Power BI Desktopu. Keď ste si posledný rok dávali stiahnuť Power BI Desktop z webu, tak odkaz na stiahnutie anglickej verzie bol takýto:

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=45331

Keď ale nie ste práve nováčik na platforme Microsoftu, a už ste vyskúšali viacero ich aplikácií, alebo oficiálnych doplnkov do Excelu, tak ste si už asi všimli, že lokalizované verzie produktov sa sťahujú z rovnakého odkazu ako americká verzia, len je potrebné nahradiť “en-us” príslušným identifikátorom jazyka (alebo ak to nutne chcete po anglicky, tak locale). Pre slovenčinu je to “sk-sk”, pre češtinu “cs-cz”.

Odkaz, kde sa dá stiahnuť slovenská verzia Power BI Desktop, je teda takýto:

https://www.microsoft.com/sk-sk/download/details.aspx?id=45331

A odkaz, kde sa dá stiahnuť česká verzia Power BI Desktop, je takýto:

https://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=45331

A môžete veselo ďalej pracovať v Power BI vo svojom jazyku 🙂