Novinky v Power BI – február 2018

Po nevydarenej decembrovej aktualizácii Power BI Desktopu, ktorá padala ako hnilé hrušky, a po nezaujímavej januárovej aktualizácii, prichádza konečne februárová nádielka noviniek, o ktorých sa oplatí napísať. Najmä kvôli tomu, že niektoré z nich už boli dávno očakávané, a vo veľa nasadeniach chýbali ako soľ. Preto si ich teraz v krátkosti zhrnieme.

Novinky sú podrobnejšie predstavené v tomto videu. Pod ním nájdete mojich pár slov k téme:

Reporting

  • Multivýber cez viaceré grafy – konečne je možné aj v Power BI rýchlo filtrovať dáta cez viacero grafov súčasne, tak ako to napr. už dávno vedel QlikView. Predtým, keď ste klikli na niektorý z grafov, tak samozrejme odfiltroval zvyšok reportu podľa vybranej oblasti (ak ste to náhodou nevypli v nastaveniach). Keď ste však klikli na iný graf, tak pôvodný filter sa zrušil, a nahradil sa novým filtrom – tým, na čo ste práve klikli. Odteraz však môžete kombinovať filtre z viacerých grafov, resp. vizuálov. Stačí pri klikaní podržať kláves Ctrl, a filtre sa začnú nabaľovať. A vďaka tomu v Power BI konečne funguje jedna z najžiadanejších funkcionalít v biznis analytike.
  • Synchronizácia slicerov cez viaceré stránky reportu – ďalšia funkcionalita, ktorá uľahčí komplexný reporting. Ak ste predtým používali slicery (po slovensky rýchle filtre), tak problém bol v tom, že slicery filtrovali iba tú stránku reportu, na ktorej ste práve boli. Ak ste chceli odfiltrovať viacero stránok naraz – tak ako to už 8 rokov funguje v Exceli – tak ste mali jednoducho smolu, a mohli ste to nahradiť maximálne tak filtrami na úrovni zostavy, čo z pohľadu užívateľov nebolo zrovna pohodlné riešenie. Odteraz máte možnosť vytvoriť slicer, a vybrať si, na ktoré stránky sa bude aplikovať, a takisto na ktorých stránkach bude viditeľný. Stačí ísť do menu Zobraziť, tam zakliknúť položku Synchronizovať rýchle filtre, a to otvorí synchronizačný panel, kde Vám už na prvý pohľad bude jasné, ako to funguje:
  • Zlepšenie číselného slicera – pri číselných sliceroch bola pridaná možnosť automatického zarovnania na celé číslo. Veľmi užitočné, ak potrebujete, že číselný rozsah, ktorý si môže užívateľ vybrať, môže pozostávať len z celých čísel. Uľahčí to nielen reporting, ale aj DAX-ové vzorce.
  • Rýchlejší geocoding v mapách Bing Maps – vraj až 6-násobné urýchlenie prekladu adries na GPS pozície. Síce zatiaľ iba v preview verzii v rámci obmedzeného testovania v službe Power BI.
  • Pretekanie označení údajov cez graf – ak sa predtým nezmestili popisky údajov grafu dovnútra samotného stĺpca grafu, tak ich graf nezobrazil. Teraz môže vynútiť zobrazovania aj takýchto popiskov nad daným stĺpcami. Stačí ísť do formátovacieho panela, tam do skupiny Označenia údajov, a tam zapnúť prepínač Pretekať text
  • Vyhľadávanie vo formátovacom a analytickom paneli – KONEČNE!!! Konečne sa na nás usmiali nebesá, a niekto v Microsofte schválil túto úpravu. Už nemusíte dlhé minúty hľadať v tisíckach nastavení vo formátovacom paneli, ani si to nemusíte už vôbec držať v hlave, kde čo bolo. Do formátovacieho panela konečne pribudlo vyhľadávanie v nastaveniach, podobne ako viete vyhľadávať v pravom paneli v ponuke stĺpcov dátového modelu. Nájdete to hneď navrchu formátovacieho panelu:

Analytika

  • Označenie dátumovej tabuľky – toto som osobne čakal už v roku 2015 pri vydaní Power BI Desktopu, ale za oceánom na to mali zjavne iný názor. Keď ste totiž chceli pracovať s funkciami Time Intelligence v DAXe, tak problém bol v tom, že DAX vyžadoval označenie dátumovej tabuľky, aby tieto funkcie správne fungovali. Lenže na rozdiel do excelovského PowerPivotu, tu tá možnosť až doteraz chýbala, a musela sa riešiť hackom cez funkciu ALL. Teraz, takmer po 3 rokoch od vypustenia Power BI, to už konečne funguje. Síce v slovenskej verzii to ešte občas náhodne hapruje s chybovou hláškou “dátumový stĺpec nesmie obsahovať medzery“, ale stačí podľa mňa ešte pár týždňov počkať, a opravia to. Tabuľku označíte v paneli napravo, v ponuke tabuliek a stĺpcov dátového modelu, jednoduchým pravým kliknutím na názov budúcej dátumovej tabuľky, potom kliknutím na možnosť Označiť ako tabuľku dátumov -> Označiť ako tabuľku dátumov, a vybratím stĺpca s dátumami:

  • Rýchle merítka už nie sú v preview verzii – rýchle merítka boli konečne povýšené z experimentálnej na plnohodnotnú funkcionalitu. Nieže by už fungovali vždy správne, ale niektoré vzorce Vám umožnia vytvoriť aj bez znalosti DAXu. Pri pokročilom reportingu sa však bez DAXu stále nezaobídete.
  • Nové funkcie DAXu – UTCNOW a UTCTODAY – ako názvy napovedajú, tak tieto 2 funkcie sú ekvivalentami funkcií NOW a TODAY pre zjednodušenie práce vo viacerých časových zónach. Vracajú UTC dátum, resp. dátum a čas, a vďaka tomu sa globálne časové prepočty robia o niečo jednoduchšie.

Vizualizácia

  • Vlastné vizuály organizácie – ak používate cloudové Power BI Pro, tak Váš administrátor môže zapnúť vlastné vizuály organizácie – napr. vizuály špeciálne vyvinuté len pre Vás, ktoré majú vidieť iba užívatelia z Vašej organizácie. Ak je táto funkcionalita zapnutá, tak sa pri výbere vizuálov z obchodu Power BI zobrazí navrchu okna nová záložka Moja organizácia, pod ktorou tieto vizuály nájdete:
  • Filtrovanie zoznamom – vizuál s názvom “Filter by List” umožňuje filtrovať report pomocou zoznamu hodnôt, oddelených čiarkou. Veľmi praktické, keď potrebujete odfiltrovať report na zopár hodnôt z pôvodne veľkého zoznamu na výber:
  • Ďalšie vizuály – Sieťová vizualizácia a filter, as Timeline, as T-Accounts, Slope Chart – detaily nájdete vo videu

Dátová konektivita

  • Zlepšenia výkonu v DirectQuery – režim DirectQuery sa po dlhom čase znova dočkal vylepšení, tentoraz vo výkone dotazov posielaných na databázy. Vylepšenia sa týkajú združovania viacerých dotazov do jedného, aj naprieč vizuálmi, efektívnejšou implementáciou niektorých funkcií, a redukcie prenášaných dát medzi Power BI a databázou a tým pádom aj zníženia množstva dodatočného spracovania na strane Power BI.
  • Zlepšenie v DirectQuery pre SAP HANA – zatiaľ iba v preview verzii, ale ak chcete, tak môžete prinútiť Power BI Desktop, aby sa v režime DirectQuery správal k systému SAP HANA ako k OLAP kocke. Pretože doteraz sa k nemu správal ako ku klasickej relačnej databáze, čo nebolo vždy zrovna to pravé orechové. Toto by sa do budúcnosti malo prejaviť minimálne v lepšom výkone dotazov do SAP HANA.

Ostatné

  • Zrýchlenie otvárania a ukladania veľkých súborov – nové vylepšenia sľubujú otváranie a ukladanie veľkých PBIX súborov o 40-60% rýchlejšie. Pravdepodobne bola nasadená nová kompresia súboru namiesto doteraz použitej XPress9, alebo len zvýšili stupeň kompresie – kto vie. Každopádne, ide o vítané zlepšenie. Viac v tomto článku.
  • Zlepšenia pri zobrazovaní položiek bez údajov – vizuály s touto zapnutou možnosťou by sa mali po novom správať rýchlejšie, a dokonca aj filtre pracujúce so stĺpcami, kde je zapnutá táto možnosť, konečne rešpektujú obojsmerné prepojenia v dátovom modeli.
  • Trvalé filtre reportov v službe Power BI – v blízkej dobe bude v cloudovej verzii Power BI vypustená funkcionalita, na ktorú čakajú najmä manažéri ako konzumenti reportov – aby si report zapamätal nastavené filtre a slicery z predchádzajúceho otvorenia reportu, a to pre každého užívateľa/konzumenta osobitne. Užívatelia už nebudú musieť ukladať report po skončení práce s ním, a takéto zmeny sa nebudú vzájomne biť medzi sebou (keď každému vyhovuje iná sada filtrovacích podmienok). A to je bingo.

Takže, toto je v skratke, čo nám Microsoft znova nadelil. Takúto bohatú nádielku som nečakal ani na Vianoce. Každopádne, znova veľká vďaka, a už sa tešíme na nadchádzajúce novinky ako napr. import dát z PDF súborov 🙂