Menu Power BI sa tento rok zmení ešte raz – a to radikálne

V tíme Power BI zjavne pracujú kreatívni ľudia. Niekedy až príliš. A potom to vyzerá tak, že vzhľad Power BI Desktopu sa mení každé 2 mesiace. Niekedy viac, ako napr. tohtoročný vypaľovák na oči, a niekedy menej, ako napr. nová predvolená farebná schéma v septembrovom Power BI Desktope. Tento rok v decembri nás však čaká ešte ďalšia radikálna zmena vo vzhľade menu. A bude potrebné sa na ňu pripraviť.

Tou zmenou je kompletná zmena hlavného menu Power BI Desktopu tak, aby vyzeralo ako menu PowerPointu. Áno, čítate správne – PowerPointu. Pretože po novom už Power BI nenasleduje vo všetkom Excel, lebo niekto dostal nápad, že vraj zákazníci chcú mať z toho PowerPoint. Takže oficiálna výhov… verzia je tá, že “Power BI bude PowerPointom pre dáta”. Ako keby nevedeli o jednoduchej možnosti, ako vložiť report Power BI do PowerPointu.

Nové menu síce ešte nie je dostupné v Power BI Desktope, ale objavilo sa už na Business Application Summite v jednom z videí:

Nové menu Power BI Desktopu

Kde je zaujímavý práve pohľad na nové hlavné menu, o ktorom na inom mieste v tom istom videu hovorili tiež:

Nové menu Power BI Desktopu - detail

Alebo pri ešte bližšom pohľade:

Nové menu Power BI Desktopu - detail 2

Tam vidíte, že menu sa naozaj mení tak, aby vyzeralo rovnako ako menu v Office. Dokonca je to už nejaký ten mesiac uvedené aj v plánovaných novinkách na koniec roka 2019. No super.

Dúfajme, že to bude mať aj iný prínos, ako napr. pre zlepšenie produktivity pri tvorbe reportov. A že to nebude len zmena, ktorá sa robí iba preto, aby bolo vidieť, že sa niečo mení. Ako posledný júnový vypaľovák očí.

Čo je zaujímavé na novom menu

Zatiaľ jediné, čo vo videu ukázali, bolo to, že sa dajú zmeniť všetky fonty naraz vo vybranom vizuále, podobne ako v PowerPointe. Čo je teda fakt inovácia ako svet. Motívy Power BI im asi nič nehovoria. Nevadí. Stávajú sa aj horšie veci. Len dúfajme, že vďaka tejto revolučnej zmene konečne odstránia dlhodobý bug s mrznutím hlavného menu Power BI Desktopu. Prípadne že ho aspoň nezhoršia.

Veľmi zaujímavé na tom screenshote je ešte jedna vec – nie je tam tlačítko “Get data”, čiže na získanie údajov. Je tam iba “From Excel”, “From SQL Server” a “Enter Data”. Čo je super. Iba 3 dátové zdroje namiesto terajších 150. Veď načo by ste dnes potrebovali viac? Ja už len dúfam, že to tlačítko bude aspoň niekde inde, napr. na záložke “Modeling”.

Toľko mojich zopár teplých slov k plánovanému novému vydaniu. Pretože táto zmena bude bez preview nasadená do decembrového vydania ešte tento rok. A po náhlom šoku s vypaľovákom v júni, ktorý už stihli nasadiť aj do cloudu Power BI, a ktorý náramne zhoršuje viditeľnosť prvkov na obrazovke, nám pre istotu ešte prehádžu všetko do inak usporiadaného menu. Modlime sa, aby to bolo pre dobrú vec. Inak nás čaká niekoľko mesačná “odvykačka”, a prepamätávanie si tých istých vecí na nové miesta, podobne ako tomu bolo v Office 2007. Ktorá na začiatku vyzerala ako koniec sveta, ale dnes sme si už na to zvykli. Tak si snáď zvykneme aj na toto. Počkajme teda do decembra, a potom uvidíme, čo nám microsoftí Ježiško prinesie pod stromček.