Power BI výrazne zrýchlilo

V minulomesačných novinkách som spomínal, že Power BI zrýchlilo ukladanie a načítanie veľkých súborov PBIX až o 40%. Dnes som sa teda na to pozrel bližšie, a objavil som viaceré zaujímavosti. Ideme si ich teda rozobrať.

Na otestovanie som použil svoju vzorovú databázu PowerPivotu spred pár rokov s 1,3 mld. riadkov, prekonvertovanú do Power BI. Najprv som sa pozrel na veľkosť súboru PBIX. V minuloročnej verzii Power BI Desktopu mal tento súbor 7 080 MB, čiže 7 GB. V aktuálnej verzii, po opätovnom uložení súboru, má už len 5 106 MB, čiže 5 GB. To je celkom solídne zlepšenie, súbor je o 28% menší. Po rozbore súboru PBIX som zistil, že pre dátový model je stále použitý kompresný algoritmus XPress9, tak ako tomu je už od leta. Takže asi len zvýšili úroveň kompresie, alebo nejakým spôsobom optimalizovali ukladanie/načítanie dátových modelov. Osobne sa prikláňam skôr k tej druhej možnosti, najmä kvôli ďalšiemu faktu nižšie, pretože keby zvýšili úroveň kompresie, tak by to predĺžilo dobu ukladania, a zrýchlilo len dobu načítania. S týmto som testy nerobil, a Microsoft deklaruje zrýchlenie oboch časov, takže asi preto dosiahnuté zrýchlenie bude skôr architektonickej ako kompresnej povahy.

Zaujala ma však druhá novinka, ktorou sa Microsoft zatiaľ nepochválil, a na ktorú som došiel úplnou náhodou. Keď som totiž kreslil grafy v Power BI v hore uvedenom súbore, tak v staršej verzii Power BI Desktopu reagovalo Power BI cca. 10 sekúnd na každú zmenu. V novšej verzii ale iba cca. 2-3 sekundy! Čo znamená, že sa v podkladovom PowerPivote výpočty zrýchlili 4x! Pritom som obidva súbory testoval na notebookovom Intel Core i7 s rýchlosťou iba 2,3 GHz, čo zodpovedá typickému kancelárskemu procesoru. A toto je z môjho pohľadu oveľa bombastickejšia novinka, ako rýchlejšie ukladanie súborov. Umožňuje totižto ľahšie robiť väčšie dátové modely, prípadne umožňuje užívateľom robiť komplexnejšie výpočty s rovnakými zdrojmi. A to je jednoducho super 🙂 A aj keď momentálne ešte neviem, prečo to zrýchlilo, tak pravdepodobne to bude lepšou paralelizáciou výpočtov. To by aj mohlo byť s ohľadom na to, že to zrýchlilo zhruba 4-krát, a hore uvedené CPU je obyčajný 4-jadrový procesor. Na konkrétne detaily si ale budeme musieť počkať, kým Microsoft zverejní ďalšie detaily. Ak ich nájdem, tak ich doplním do tohto alebo iného článku.

Dovtedy si užívajte novú skvelú rýchlosť Power BI Desktopu, ako aj ostatné novinky, ktoré pribudli v posledných aktualizáciách 🙂