Nový Power BI Report Server – verzia Január 2019

Po veľmi dlhom čakaní sme sa dnes dočkali konečne aj nového vydania Power BI Report Servera. Okrem akého-takého dobehnutia funkcionality Power BI Desktopu sú tam tentokrát 2 dôležité novinky – jedna pozitívna, jedna negatívna. Preto sa na ne teraz pozrieme.

Dobré správy

Dobrou správou je, že konečne bola pridaná riadková bezpečnosť (DAX row-level security) aj do Power BI Report Servera. Ona tam vlastne bola aj predtým, ale nemali ste možnosť priradiť členov do jednotlivých rolí. To sa po novom robí priamo na serveri, v menu pre správu daného reportu. Funguje to potom viac-menej rovnako, s tým rozdielom, že na rozdiel od Power BI cloudu, ak užívateľ prezerajúci report nie je v žiadnej roli, tak mu to nezobrazí report. Čo je logické, ale v cloude to tak nefunguje. A toto máme prvé rozdvojenie funkcionality. Viac informácií nájdete v oficiálnej dokumentácii.

Zlé správy

Zlou správou je to, že toto je prvé vydanie Power BI Report Servera, v ktorom sa rozdvojila funkcionalita oproti Power BI Desktopu. Predtým bolo sľúbené, že verzia Power BI Report Servera z daného mesiaca je vždy funkčne 1:1 k verzii Power BI Desktopu z daného mesiaca. Tento mesiac však nevyšiel a ani nevyjde Power BI Desktop, ale to by sa ešte dalo prežiť. Problém je v tom, že nie všetky funkcionality od poslednej augustovej verzie boli dobehnuté, tak ako to bolo zvykom. A ani nie sú spomenuté v dokumentácii, a zistíte to len pri náhodnom experimentovaní.

Je síce pravda, že pridali podporu novej kontingenčky a väčšiny ostatnej novej funkcionality, ale nepridali podporu pre Zložené modely. Ktoré boli dokončené a vyrolované v Power BI Desktope už pre 3 mesiacmi. A sú aj v SSAS Tabulare zabalenom v serveri, ale sú vypnuté. Na oficiálnom blogu Power BI sa dočítate iba v komentároch nižšie, že sorry, nie je to tam, a ani sa to neplánuje. A to kopec ostatnej funkcionality je zabugovanej, a je potrebné počkať ešte niekoľko dní na update. Každopádne, nikto teraz nevie, čo máme od ďalšieho vývoja čakať. Bude odteraz rozdvojená funkcionalita Power BI Desktopu a serverovej verzie? Dobehnú to niekedy? Máme očakávať 2 rôzne produkty?

Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Osobne dúfam, že v ďalšom vydaní dobehnú túto funkcionalitu, a všetko bude znova fungovať tak, ako má. Lebo by bola škoda, keby to nechali v tomto stave polotovaru, ktorý má nečakané prekvapenia. Užívateľov by tým určite nepotešili.

Sumár všetkých noviniek nájdete na oficiálnom blogu v tomto článku:

https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-report-server-update-january-2019/