Podpora Windows 7 pre Power BI Desktop skončila. A nielen preň.

Power BI Desktop, verzia z decembra 2020, je oficiálne posledná podporovaná verzia pre Windows 7. Čo to znamená? Máme sa všetci báť a hromadne migrovať na novšie Windowsy? Napríklad na Windows 10, kde tiež nie je podporovaná jedna z verzií Power BI Desktopu ? Zachovajte paniku, nič zlé sa nedeje 🙂

Blíži sa apokalypsa?

Power BI Desktop by mal aj naďalej fungovať na Windows 7. Len sa to v Microsofte nikomu nechce už testovať, pretože je to už 12-ročný operačný systém, ktorý už zhruba rok nepodporujú aj pre iný softvér. Microsoft však toho veľa nepodporuje ani počas klasického životného cyklu svojich produktov. Ako príklad si zoberte MS Access ako dátový zdroj pre Power BI. Niečo z toho funguje, niečo nie. Kto však nie je prvý deň na platforme MS, tak už dávno vie, že MS častokrát nepodporuje ani vlastný softvér.

Tak je to aj s Windows 10. Málokto vie, že Power BI Desktop, nainštalovaný cez klasický inštalátor (ktorý sa používa pre Windows 7, 8 a 8.1), nie je podporovaný pod Windows 10. A ani nikdy nebol. Překvapeníčko? Budiž. Môžete mať teda aj najnovší OS, a jediný spôsob, ako tam rozbehať podporovanú verziu Power BI Desktopu, je nainštalovať ho cez MS Store. Čo si viete asi predstaviť, že vo väčšine firiem nepripadá v úvahu. Z viacerých dôvodov.

Nepodporovaný neznamená nefunkčný

To, že niečo MS nepodporuje, neznamená, že to je nefunkčné. Len pre to už nebude vydávať opravy, servisovať to a testovať pre daný OS. S veľkou pravdepodobnosťou to pobeží aj naďalej. Len ak vám na tom niečo nebude fungovať, tak dokým si neplatíte extra za špeciálnu verziu supportu, tak smola. Takto to však funguje s Power BI Desktopom na Windows 10 už od začiatku, a vidíte, že nikoho to netrápi. Ak teda nenarazí na jednu z perál, ktorú som popisoval napríklad v tomto článku. Potom treba klasicky vystúpiť-nastúpiť.

Podporované operačné systémy od januára 2021

Aké sú teda podporované operačné systémy pre Power BI Desktop? To závisí od toho, ako ho máte nainštalovaný. Všetky prípady nižšie platia rovnako pre klasický Power BI Desktop, aj Power BI Desktop pre Report Server.

Podporované OS pre Power BI Desktop nainštalovaný cez klasický inštalátor sú:

  • Windows 8
  • Windows 8.1

Podporované OS pre Power BI Desktop nainštalovaný cez Microsoft Store sú:

  • Windows 10, ale len so všetkými nainštalovanými aktualizáciami OS

Fungujeme ďalej

Takže takto. Nepoteší to, ale funguje to. Tak plávame ďalej. Windows 7 funguje ďalej, a aj Power BI Desktop na ňom bude na 99,99999% fungovať, len s nálepkou “nepodporovaný”. Teda dokým to niekto násilne neodstrihne if-om pri štarte aplikácie. Dovtedy business as usual 🙂