Licencia Power BI Premium per user je už dostupná

Začiatok tohto mesiaca priniesol hneď veľkú novinku. Funkcionalita Power BI Premium už dostupná aj pre tých, čo nemajú Power BI Premium – ako licencia Power BI Premium per user. A aj cena je veľmi výhodná. Vďaka tomu majú šancu sa dostať tieto extra funkcie aj do menších firiem.

Power BI Premium bolo doteraz výsadou veľkých firiem. Na jednej strane extra funkcionalita, ako napr. stránkované reporty, podpora AI, väčšia rýchlosť, väčšie úložisko či väčšie dátové modely ako v klasickom Power BI. A na druhej strane oveľa vyššia cena – od 4 200 EUR bez DPH na mesiac. Pri prenájme toho najlacnejšieho servera. To sa však tento mesiac zmenilo.

Licencia Power BI Premium per user

Už koncom predchádzajúceho roka Microsoft sprístupnil preview verziu novej licencie Power BI Premium per user. A začiatkom tohto mesiaca to vyroloval do produkcie pre všetkých. Odteraz si každý užívateľ Power BI môže okrem licencie Power BI Pro zakúpiť aj užívateľskú licenciu Power BI Premium per user, a dostať sa k takmer všetkým funkcionalitám samostatného Power BI Premium. Takmer všetkým preto, lebo v nej nie sú dostupné úplne všetky funkcionality Power BI Premium, ako napr. správa cloudu. Ani licenciu na Power BI Report Server. Pretože ide o zdieľaný cloud, podobne ako pri klasickom Power BI.

Cena je tiež veľmi priaznivá. Osobne som očakával cenu okolo 40 EUR/užívateľa/mesiac, ako je to pri iných službách Microsoftu v cloude. Tu však Microsoft veľmi pozitívne prekvapil. Cena je iba 16,90 EUR/užívateľa/mesiac, a ak máte už licenciu Power BI Pro, tak je cena iba 8,40 EUR/užívateľa/mesiac! Čiže v porovnaní s klasickým Power BI Premium takmer zadarmo.

Čo ponúka licencia Power BI Premium per user navyše

Licencia Power BI Premium per user ponúka navyše toto:

  • 100 GB úložiska na užívateľa, s limitom 100 TB na celú organizáciu,
  • 48x denne možnosť automatickej aktualizácie dát v reportoch,
  • možnosť posielať reporty vo formáte PDF,
  • podpora stránkovaných reportov (pôvodne reporty SQL Server Reporting Services),
  • plná podpora Power BI Dataflows (najmä linkované a vypočítané entity a vyššia rýchlosť enginu Power Query),
  • XMLA endpoint v režime čítania aj zapisovania,
  • podpora pokročilého AI.

Všetky rozdiely nájdete zosumarizované na tejto stránke.

Ako využiť novú funkcionalitu

Novú funkcionalitu po zakúpení a priradení licencií využijete tak, že pod užívateľom s touto novou licenciou premigrujete daný pracovný priestor, kde to chcete využívať, do kapacity Power BI Premium. Spravíte to v nastaveniach pracovného priestoru tak, že najprv prejdete do záložky “Prémiové”, zapnete prepínač “Kapacita Premium”, vyberiete kapacitu, a odporúča sa aj vybrať možnosť “Formát uložiska pre veľké množiny údajov” ak plánujete využívať väčšie dátové modely:

Licencia Power BI Premium per user - migrácia pracovného priestoru

Po uložené nastavení bude indikované v ľavom paneli, vedľa názvu pracovného priestoru, že ide o obsah v Power BI Premium per user takouto ikonkou:

Obmedzenia a prístup k obsahu v Power BI

Na jednej strane je super, že Microsoft sprístupnil túto funkcionalitu za facku. Na druhej strane sú tu samozrejme licenčné obmedzenia, aby z toho aj niečo mali, a aby bolo z čoho ďalej platiť vývoj a údržbu cloudu.

V prvom rade platí to, že keď máte obsah publikovaný v takomto Power BI Premium, tak neplatí to, čo pri klasickom Power BI Premium – že sa k takémuto obsahu vedia dostať užívatelia aj bez licencie, ak si ho len prezerajú/filtrujú. To platí len pri klasickom Power BI Premium. V tomto “novom” budú potrebovať licenciu.

Vo všeobecnosti platí, že keď vypublikujete obsah (report Power BI, stránkovaný report, tok údajov Power BI, excelovský zošit, …) do pracovného priestoru pod Power BI Premium per user, tak sa k takémuto obsahu dostanú iba užívatelia, u ktorých je tiež licencia Power BI Premium per user. Nestačí mať Power BI Pro. Cez licenciu Pro sa dostanete len k obsahu Pro a Free. Čo dáva celkom zmysel. Pretože inak by stačila len 1 licencia Power BI Premium per user vo firme, a to by sa Microsoftu oplatilo ešte menej ako klasické Power BI Pro. Takže pre niektorých to nebude až také skvelé, ale má to biznis logiku, a v porovnaní s Power BI Pro je to iba 2x drahšie.

Na záver

Takže ak ste boli obmedzení veľkosťou dátových modelov v cloude, či ste len chceli prístup k stránkovaným reportom, tak nemusíte teraz rozmýšľať nutne o plnom Power BI Premium. Môžete vybraným užívateľom zaobstarať licenciu Power BI Premium per user, a dať im tieto možnosti. Tak sa k nim dostanú aj menšie skupiny užívateľov za priaznivejšiu cenu. A ak rozmýšľate o väčšom nasadení, tak v tom prípade sa oplatí ísť radšej do klasického Power BI Premium “so vším všudy”. Kompletné informácie o licencovaní nájdete v tomto článku, doplnenom o tento nový typ licencie 🙂