Power BI Dataflows – aka Power Query v cloude

Power Query v posledných rokoch spôsobuje prelom v ETL nástrojoch. Je súčasťou okrem iného aj Power BI, Excelu, SSAS Tabularu aj Azure Analysis Services. A v poslednej dobe v Microsofte venujú značné úsilie aj do vývoja jeho cloudovej verzie. Ktorá už existuje v režime preview, a nazýva sa Power BI Dataflows, resp. Toky údajov Power BI. Preto sa na ňu hneď teraz musíme pozrieť.

Približne pred mesiacom bolo v cloude spustené preview Power Query v cloude – nazývané Power BI Dataflows, resp. po slovensky Toky údajov Power BI. Je to síce ešte stále v režime preview, ale v priebehu pár mesiacov to má byť už dokončené. Pretože Microsoft to propaguje ako enterprise riešenie, do ktorého momentálne vkladajú značné množstvo úsilia. Ani sa nedivím, veď ide o jednu z najlepších technológií za posledné roky. Na jej využitie potrebujete mať konto Power BI Pro, ktoré stojí okolo 8 eur mesačne. Dostanete sa k nemu tak, že si otvoríte svoj webový prehliadač, a prihlásite sa týmto kontom do cloudu Power BI. V ňom potrebujete mať vytvorený aspoň 1 pracovný priestor aplikácie Power BI. Otvorte si ho, prípadne si ho najprv vytvorte a potom otvorte.

Potom vpravo hore kliknite na tlačítko Vytvoriť, a tam na položku Tok údajov:

Zobrazí sa vám takéto okno:

Zvyčajne je potrebné najprv vytvoriť aspoň 1 novú entitu. Entity sú zjednodušene povedané budúce tabuľky, do ktorých sa uložia údaje z Power Query. A ktoré potom môžete využiť na vstupe nielen v Power BI, ale aj pre iné toky údajov Power BI. Technicky sa tieto dáta ukladajú do entít v službe Common Data Service. Preto si najprv vytvoríme novú entitu, kliknutím na tlačítko “Pridať nové entity”, a otvorí sa nám rovno okno zo začiatkom cloudového Power Query:

Všimnite si na obrázku pri jeho hornom okraji nápis “Power Query” 🙂

Teraz si už iba vyberte zdroj údajov, napr. v našom prípade Excel. Otvorí sa príslušné okno pre výber excelovského súboru. My zadáme náš vzorový excelovský súbor z OneDrive, a klikneme na tlačítko Ďalej:

…a otvorí sa nápadne podobné okno z desktopového Power Query, kde si môžete vybrať tabuľky, ktoré chcete naimportovať:

Po kliknutí na tlačidlo Ďalej sa dostanete na ďalšiu obrazovku, ktorá vyzerá podobne ako desktopový editor Power Query, len značne zjednodušený:

V hornej lište nájdete zopár základných operácií, v paneli napravo je klasická história operácií, a dokonca v kontextovom menu naľavo po kliknutí pravým tlačítkom myši nájdete aj Rozšírený editor, cez ktorý môžete zapísať zvyšných vyše 500 transformácií, podobne ako v desktopovom Power Query:

S jedným rozdielom – nie všetky transformácie sú podporované, a zatiaľ nie je nikde zoznam toho, čo ide a čo nie. Takisto pri výskyte chyby iba vypíše “Vyskytla sa neznáma chyba”, a to je všetko. Ide ale iba o preview verziu, takže je to pochopiteľné.

Keď sa vám však aj napriek tomu podarí naklikať svoje operácie, alebo nebodaj vám zafunguje váš M skript z klasického Power Query (napr. taká Ultimátna časová tabuľka funguje), tak po kliknutí na tlačítko Hotovo vám to vytvorí novú entitu, a priradí k nej tento dotaz Power Query. Bude to vyzerať takto:

Pri tejto entite si všimnite tie 3 ikonky, ktoré sú zakrúžkované na obrázku. Umožňujú znova upraviť dotaz Power Query, nastaviť jeho popis, a aj prírastkové obnovenie. Nezabudnite ho však najprv uložiť – kliknutím na ikonku Uložiť v hornej časti obrazovky, a zadaním názvu nového toku údajov (čiže dotazu Power Query):

Po úspešnom uložení máte možnosť nastaviť automatickú aktualizáciu dát:

A tento nový dotaz sa potom objaví aj v pracovnom priestore aplikácie Power BI, v časti Toky údajov:

Potom máte k ďalšiu funkcionalitu, ako napr. nastavenia pripojenia na bránu Power BI, a ktorú si už pozrite sami.

Takto teda vyzerá platformovo nezávislé Power Query, ktoré sa oficiálne nazýva Power BI Dataflows. A ktoré funguje v každom modernom webovom prehliadači. A umožňuje vám používať Power BI nielen pod Windows, ale aj na platformách Apple či Linux. Resp. na všetkých operačných systémoch, na ktorých fungujú plnohodnotné webové prehliadače s technológiou HTML5. Viete si predstaviť, aký má táto nová cloudová verzia obrovský potenciál? O Power BI Dataflows určite ešte budeme veľa počuť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.