Power BI Dataflows – aka Power Query v cloude

Power Query v posledných rokoch spôsobuje prelom v ETL nástrojoch. Je súčasťou okrem iného aj Power BI, Excelu, SSAS Tabularu aj Azure Analysis Services. A v poslednej dobe v Microsofte venujú značné úsilie aj do vývoja jeho cloudovej verzie. Ktorá už existuje v režime preview, a nazýva sa Power BI Dataflows, resp. Toky údajov Power BI. Preto sa na ňu hneď teraz musíme pozrieť.

Približne pred mesiacom bolo v cloude spustené preview Power Query v cloude – nazývané Power BI Dataflows, resp. po slovensky Toky údajov Power BI. Je to síce ešte stále v režime preview, ale v priebehu pár mesiacov to má byť už dokončené. Pretože Microsoft to propaguje ako enterprise riešenie, do ktorého momentálne vkladajú značné množstvo úsilia. Ani sa nedivím, veď ide o jednu z najlepších technológií za posledné roky. Na jej využitie potrebujete mať konto Power BI Pro, ktoré stojí okolo 8 eur mesačne. Dostanete sa k nemu tak, že si otvoríte svoj webový prehliadač, a prihlásite sa týmto kontom do cloudu Power BI. V ňom potrebujete mať vytvorený aspoň 1 pracovný priestor aplikácie Power BI. Otvorte si ho, prípadne si ho najprv vytvorte a potom otvorte.

Potom vpravo hore kliknite na tlačítko Vytvoriť, a tam na položku Tok údajov:

Zobrazí sa vám takéto okno:

Zvyčajne je potrebné najprv vytvoriť aspoň 1 novú entitu. Entity sú zjednodušene povedané budúce tabuľky, do ktorých sa uložia údaje z Power Query. A ktoré potom môžete využiť na vstupe nielen v Power BI, ale aj pre iné toky údajov Power BI. Technicky sa tieto dáta ukladajú do entít v službe Common Data Service. Preto si najprv vytvoríme novú entitu, kliknutím na tlačítko „Pridať nové entity“, a otvorí sa nám rovno okno zo začiatkom cloudového Power Query:

Všimnite si na obrázku pri jeho hornom okraji nápis „Power Query“ 🙂

Teraz si už iba vyberte zdroj údajov, napr. v našom prípade Excel. Otvorí sa príslušné okno pre výber excelovského súboru. My zadáme náš vzorový excelovský súbor z OneDrive, a klikneme na tlačítko Ďalej:

…a otvorí sa nápadne podobné okno z desktopového Power Query, kde si môžete vybrať tabuľky, ktoré chcete naimportovať:

Po kliknutí na tlačidlo Ďalej sa dostanete na ďalšiu obrazovku, ktorá vyzerá podobne ako desktopový editor Power Query, len značne zjednodušený:

V hornej lište nájdete zopár základných operácií, v paneli napravo je klasická história operácií, a dokonca v kontextovom menu naľavo po kliknutí pravým tlačítkom myši nájdete aj Rozšírený editor, cez ktorý môžete zapísať zvyšných vyše 500 transformácií, podobne ako v desktopovom Power Query:

S jedným rozdielom – nie všetky transformácie sú podporované, a zatiaľ nie je nikde zoznam toho, čo ide a čo nie. Takisto pri výskyte chyby iba vypíše „Vyskytla sa neznáma chyba“, a to je všetko. Ide ale iba o preview verziu, takže je to pochopiteľné.

Keď sa vám však aj napriek tomu podarí naklikať svoje operácie, alebo nebodaj vám zafunguje váš M skript z klasického Power Query (napr. taká Ultimátna časová tabuľka funguje), tak po kliknutí na tlačítko Hotovo vám to vytvorí novú entitu, a priradí k nej tento dotaz Power Query. Bude to vyzerať takto:

Pri tejto entite si všimnite tie 3 ikonky, ktoré sú zakrúžkované na obrázku. Umožňujú znova upraviť dotaz Power Query, nastaviť jeho popis, a aj prírastkové obnovenie. Nezabudnite ho však najprv uložiť – kliknutím na ikonku Uložiť v hornej časti obrazovky, a zadaním názvu nového toku údajov (čiže dotazu Power Query):

Po úspešnom uložení máte možnosť nastaviť automatickú aktualizáciu dát:

A tento nový dotaz sa potom objaví aj v pracovnom priestore aplikácie Power BI, v časti Toky údajov:

Potom máte k ďalšiu funkcionalitu, ako napr. nastavenia pripojenia na bránu Power BI, a ktorú si už pozrite sami.

Takto teda vyzerá platformovo nezávislé Power Query, ktoré sa oficiálne nazýva Power BI Dataflows. A ktoré funguje v každom modernom webovom prehliadači. A umožňuje vám používať Power BI nielen pod Windows, ale aj na platformách Apple či Linux. Resp. na všetkých operačných systémoch, na ktorých fungujú plnohodnotné webové prehliadače s technológiou HTML5. Viete si predstaviť, aký má táto nová cloudová verzia obrovský potenciál? O Power BI Dataflows určite ešte budeme veľa počuť 🙂

2 komentárov k “Power BI Dataflows – aka Power Query v cloude

  • 27. augusta 2020 at 13:53
    Permalink

    Dobrý den,
    v současnosti již Tok dat velmi pokročil.
    Na stránkách MS se píše, že pro Power BI PRO licenci je dostupný pouze zase jen pro Power BI.
    Zároveň píšou že každý uživatel má k dispozici pouze 10 GB prostoru. Bohužel jsem nenašel nikde možnost, jak zjistit velikost využitého prostoru Toku dat.
    Nevíte náhodou jak toto zjistit?

    • 28. augusta 2020 at 11:48
      Permalink

      Dobrý deň,
      tipujem, že by to malo ísť zistiť cez PowerShell.

Komentáre sú uzavreté.