Licencie Power BI a ich cena

Pri nasadení Power BI vo firme príde vždy na rad otázka licencií a ceny Power BI. A z oficiálnych informácií nie je zrovna jasné, aké sú rozdiely medzi licenciami, aké licencie sú potrebné, a čo to vlastne celé bude stáť. Okrem iného aj preto, lebo je to na oficiálnych stránkach rozbité na malé čriepky informácií v rôznych whitepaperoch a pod.. Preto si to teraz zhrnieme v jednom súhrnnom článku, pekne pokope a na jednom mieste.

Článok bol naposledy aktualizovaný dňa 1.6.2024.

V tomto článku pokryjeme tieto prípady:

  • licencovanie aplikácie Power BI Desktop,
  • vnútrofiremné nasadenie Power BI,
  • nasadenie Power BI v cloude,
  • licencovanie aplikácie Power BI Mobile,
  • ostatné typy licencií Power BI,
  • kde sa kupujú licencie k Power BI.

Vo všetkých prípadoch si svoj konkrétny prípad ešte odkonzultujte so zástupcom Microsoftu. Ide o to, že licencovanie sa časom môže meniť, a vo Vašom prípade môžete teoreticky naraziť na iné licenčné obmedzenia, napr. pri použití s inými produktami. Alebo možno môžete získať aj výhodnejšie podmienky. Tento článok je len informačný, a jediné oficiálne informácie Vám k tomu môže poskytnúť iba Microsoft. Preto si to ešte pred nasadením dajte posvätiť od obchodného zástupcu z Microsoftu. Ako ich poznám, tak sú veľmi ochotní a radi Vám s tým poradia.

Licencovanie aplikácie Power BI Desktop

Aplikácia Power BI Desktop je úplne zadarmo aj na komerčné použitie. Neplatí sa v nej absolútne za nič, a hneď po jej inštalácii máte dostupnú plnú funkcionalitu Power BI Desktopu. Platí sa až pri publikovaní reportov Power BI do cloudu, alebo na vnútrofiremný server. Za samotnú aplikáciu Power BI Desktop sa však neplatí. Čiže ak vám bude stačiť používanie Power BI Desktopu, a zdieľanie reportov v podobe preposielania si súborov s reportami vo formáte .PBIX, tak za Power BI nemusíte platiť absolútne nič. Ja viem, že je to nezvyklé, že Microsoft nechce za niečo zaplatiť, ale je to tak. Využíva sa v tomto prípade obchodný model typu “freemium”, ktorý používa aj Google alebo Facebook – väčšina funkcionality celej platformy je zadarmo (v tomto prípade celý Power BI Desktop), a platí sa iba za pokročilé, resp. podnikové funkcie (v tomto prípade publikovanie a zdieľanie reportov v cloude, resp. na Power BI Report Serveri). Takže môžete si byť istí, že Power BI Desktop je úplne zadarmo, aj na komerčné použitie.

Licencie a ceny pre vnútrofiremné nasadenie Power BI

O vnútrofiremnom nasadení bez cloudu som už písal v tomto článku. V tomto prípade budete potrebovať dva typy licencií:

1) licenciu na Power BI Report Server – dá sa získať buď v rámci predplatného Power BI Premium (od 4200 EUR bez DPH mesačne), alebo v rámci licencie k SQL Serveru, konkrétne SQL Server Enterprise per-core with Software Assurance (od necelých 1000 EUR mesačne a vyššie). Tú druhú licenciu má zvyčajne každá veľká firma už zakúpenú, takže v takomto prípade sú vstupné náklady 0 eur. Viac informácií v hore uvedenom článku.

2) licencie Power BI Pro – tie sú potrebné pre každého užívateľa, ktorý publikuje alebo upravuje reporty Power BI na serveri. Server síce túto podmienku ani stav licencií nekontroluje, ale licenčné podmienky k Power BI Report Serveru jasne hovoria o tom, že každý takýto užívateľ musí mať licenciu Power BI Pro. Ostatní užívatelia – napr. tí čo iba prezerajú a tlačia reporty – nemusia mať žiadnu licenciu Power BI. Licencia Power BI Pro stojí cca. 8 EUR bez DPH za mesiac za užívateľa. Ak by ste nutne potrebovali ušetriť aj na tomto, tak nedávajte oprávnenia všetkým, ktorí chcú publikovať reporty, ale vyhraďte len jedného alebo zopár užívateľov, cez ktorých sa tieto reporty budú nasadzovať. Nie je to síce pohodlná možnosť, ale pár drobných vám to ušetrí.

Licencie a ceny pre nasadenie Power BI v cloude

V cloude existujú tri hlavné typy licencií – MS Fabric Free / Power BI Free, Power BI Pro a Power BI Premium per user. Existujú aj predplatné s názvom Power BI Embedded a Power BI Premium, a tým sa budem venovať v ďalšom bloku nižšie.

Licencia MS Fabric Free / Power BI Free je zadarmo. Úplne zadarmo aj na komerčné použitie. Je to osekaný typ licencie, ktorá podporuje cca. 90% všetkej funkcionality v cloude, a to percento sa časom stále zmenšuje. Je však nevhodná na firemné použitie, pretože neumožňuje zdieľať reporty. Čo je asi prvotný dôvod, prečo ste chceli používať cloud. A v podstate tých zvyšných 10% funkcionality sú všetko funkcie použiteľné pri podnikovom nasadení. Licencia Power BI Free má aj oveľa nižšie nastavené limity ako plnohodnotná licencia Power BI Pro – napr. iba 1 GB dát na užívateľa, či možnosť aktualizácie dát iba 1x za deň. Jediná možnosť zdieľania pri tejto licencii je anonymné publikovanie, vhodné napr. ak chcete zavesiť nejaký verejný report na web a publikovať ho v iframe na vašich webstránkach. Takže okrem tohoto použitia je tento typ licencie vhodný akurát tak na prvotné zoznámenie sa s cloudom, alebo pre študentov na školách.

Licencia Power BI Pro je plnohodnotná licencia, obsahujúca všetku funkcionalitu cloudu. Platí sa za ňu základná cena 9,40 EUR bez DPH na mesiac na užívateľa. Túto licenciu musíte mať, ak chcete používať Power BI vo firme, pretože umožňuje zdieľať reporty medzi užívateľmi, aby ste mohli určovať, kto má a kto nemá z vašich užívateľov prístup k tomuto reportu. A teraz pozor – túto licenciu musia mať aj všetci tí užívatelia, s ktorými zdieľate reporty či dashboardy, aj keď ich len čítajú! Čo pri stovkách či tisíckach užívateľov už ide dosť do peňazí. Pre takéto veľké nasadenia je lepšie prejsť na predplatné Power BI Premium, viď nižšie. Medzi výhody tejto licencie patria okrem plnohodnotnej funcionality cloudu, aj zvýšené limity oproti licenciám Power BI Free, napr. 10 GB dát na užívateľa, či možnosť aktualizácie dát až 8x denne. Alebo aj možnosť pripojiť si vypublikované dátové modely z cloudu do svojho Excelu, a analyzovať dáta jeho kontingenčkou. Ďalej funkcionalita ako pracovné priestory, aplikácie Power BI a pod.. Možností je hromada.

Licencia Power BI Pro sa dá získať na obmedzený čas aj zadarmo, ako tzv. skúšobná verzia Power BI. Stačí mať účet Power BI Free, prihlásiť sa do cloudu, a zvyčajne niekde v hornom menu kliknúť na odkaz typu “vyskúšať Power BI Pro”. Toto funguje 60 dní, po ktorých je potrebné buď prejsť na Power BI Free, alebo zakúpiť riadnu licenciu Power BI Pro. Niekedy je možné opakovane predĺžiť skúšobné obdobie, ale je to neoficiálna možnosť, a teda nespoliehajte sa na to.

Licencia Power BI Premium per user je tiež plnohodnotná licencia, kde je navyše okrem funkcionalít Power BI Pro obsahuje aj takmer všetku funkcionalitu z Power BI Premium (viac informácií v tomto článku). Okrem väčšej funkcionality a štedrejších limitov, však platí to, že keď vypublikujete obsah do pracovného priestoru v Power BI Premium, tak sa k takémuto obsahu dostanú iba takí užívatelia, ktorí majú tiež licenciu Power BI Premium per user. Za túto licenciu sa samostatne platí 16,90 EUR bez DPH na mesiac na užívateľa. Alebo, ak máte už licenciu Power BI Pro, tak túto licenciu si môžete zakúpiť ako doplnkovú licenciu za 9,40 EUR bez DPH na mesiac na užívateľa.

Licencovanie aplikácie Power BI Mobile

Táto aplikácia je rovnako ako Power BI Desktop úplne zadarmo, aj na komerčné použitie.

Ostatné typy licencií Power BI

Okrem licencií Power BI Free, Power BI Pro a Power BI Premium per user, existujú ešte aj špeciálne licencie, resp. predplatné Power BI Embedded a Power BI Premium.

Power BI Embedded je špeciálny typ predplatného, postaveného na cloude Power BI, ktoré umožňuje firmám zabudovať obsah publikovaný v Power BI do svojich aplikácií. Je určené najmä vývojárom a softvérovým spoločnostiam, ktorí nepotrebujú funkcionalitu zdieľania reportov pre užívateľov, ale chcú využiť embedding obsahu a analytiku cloudu Power BI pre svoje aplikácie, aby sa tvárili ako ich súčasť. Platí sa iba predplatné za virtuálne servery, a neplatí sa za užívateľov konzumujúcich obsah. Cena začína od cca. 600 EUR bez DPH za mesiac.

Power BI Premium je špeciálny typ predplatného, určeného pre väčšie nasadenia, rádovo pre stovky užívateľov a viac. Už som o ňom písal dávnejšie v tomto článku. Ide o predplatné, kde si prenajímate celé virtuálne servery len pre svoju firmu, a tým pádom viete stabilnejšie kontrolovať a škálovať výkon riešenia. Jeho výhodou je to, že ak vám nestačí jeden server na uspokojenie náporu užívateľov, tak môžete hocikedy prejsť buď na výkonnejší server, alebo si prenajať viacero serverov. A celý prechod funguje z pohľadu užívateľov aj administrátorov úplne transparentne.

Druhom výhodou Power BI Premium je to, že predplatné neplatíte podľa počtu užívateľov, aspoň teda nie pre tých, ktorí potrebujú iba čítať reporty. Platí sa iba za prenájom serverov, plus povinne licencia Power BI Pro pre tých užívateľov, ktorí publikujú alebo menia reporty. Čo je už pri niekoľkých stovkách až tisícoch užívateľov oveľa lacnejšia alternatíva, ako platiť pre všetkých Power BI Pro. Najmä keď je štatisticky väčšina užívateľov zvyčajne iba čitateľmi reportov. A vyhradená kapacita v cloude, s oveľa štedrejšími limitmi ako pri Power BI Pro (napr. 100 TB dát na užívateľa či aktualizácia dát 48x denne), je jeden z ďalších super bonusov k tomu. Jedinou nevýhodou je samozrejme cena, ktorá začínala v čase spustenia tejto služby na 4 200 EUR bez DPH mesačne za najlacnejší typ servera. Pri veľkých nasadeniach je to ale oveľa lacnejšie ako kupovať tony licencií Power BI Pro zvlášť pre každého užívateľa. O rýchlejšej odozve reportov nehovoriac.

Kde sa kupujú licencie Power BI

To závisí od toho, či používate Office 365 alebo nie.

Ak nepoužívate Office 365, tak licencie sa dajú zakúpiť priamo v cloude www.powerbi.com. Videl som možnosť kúpiť ich aj na iných weboch, ktoré dokonca nepatria Microsoftu, ale k tomu sa neviem vyjadriť, či je to legálny spôsob alebo nie.

Ak používate Office 365, tak tieto licencie musí zakúpiť Váš správca Office 365, a následne ich prideliť jednotlivým užívateľom. Môžete kombinovať licencie Power BI Free, Power BI Pro aj Power BI Premium per user bez obmedzení – v rámci vášho firemného predplatného môžete mať kľudne časť užívateľov na Power BI Free, časť na Power BI Pro, časť na Power BI Premium per user a časť dokonca nemusí mať žiadne licencie Power BI. Čo je logické, lebo nie každý vo firme používa Power BI, resp. používa reporty. Licencie Power BI Pro k vášmu predplatnému Office 365 sa dajú prikúpiť buď samostatne, alebo upgradom predplatného na úroveň E5.

Takže takto v skratke funguje licencovanie k Power BI. Nie je to žiadna veda, len chvíľu potrvá, kým sa v tom zorientujete, tak isto ako aj pri ostatných licenciách. Každopádne, pred zakúpením licencií ešte pre istotu kontaktujte Microsoft. Pretože ak napr. čítate tento článok v roku 2020, tak už nemusí byť aktuálny. Alebo informácie nemusia byť nutne kompletné.

Ak by ste chceli oficiálny zdroj k informáciám o licencovaní Power BI, tak ten začína na tomto odkaze:

https://powerbi.microsoft.com/en-us/pricing/