Power BI Mobile

Keď ste už niekedy vypublikovali svoje reporty do cloudu Power BI alebo na vútrofiremný Power BI Report Server, tak vás možno napadlo, že by nebolo od veci pozrieť si reporty aj na mobile. A ono to dokonca fungovalo zo všetkých bežných mobilných prehliadačov bez nejakých ďalších nastavení. Ale reporty sa nie vždy zobrazili tak, aby sa s nimi dalo robiť na tej malej obrazovke, ktorú máte. Preto sa pozrieme teraz na lepšiu možnosť.

Poznámka: Toto je článok z knihy o Power BI, PowerPivote a jazyku DAX. Článok bol pre potreby blogu mierne upravený.

Pre prácu s reportami na mobilných zariadeniach slúži aplikácia Power BI Mobile. Je voľne dostupná pre iOS, Android a Windows 10, v príslušnom obchode s aplikáciami pre danú platformu. Jej výhodou je to, že umožňuje robiť niektoré veci s reportami na mobile pohodlnejšie. A najmä vie zobraziť správne reporty, ktoré sú optimalizované aj pre mobilné zariadenia.

Po stiahnutí a spustení aplikácie sa do nej prihláste svojim kontom Power BI:

Následne si môžete vybrať, či budete používať obsah vypublikovaný do cloudu, na vnútrofiremný Power BI Report Server, alebo na oboje. Dá sa totiž používať aj v takomto hybridnom režime. Pre Power BI Report Server však musíte pridať pripojenie do nastavenia aplikácie. Takéto nastavenia sa dajú zadať až pre 5 rôznych serverov. Po pridaní nastavení servera do aplikácie si môžete prezerať reporty vypublikované na tomto serveri.

Reporty môžete prezerať aj z cloudu. V oboch prípadoch sú reporty na obrazovke interaktívne tak, ako ste na to zvyknutí v klasickom webovom prehliadači. Odporúča sa však mať 4G pripojenie k internetu, aby ste nemuseli zbytočne dlho čakať na prekreslenie reportu. Dobrá správa pre tých s pomalejším pripojením je aspoň to, že každý dotaz na dáta a jeho výsledky aplikácia cacheuje obmedzený čas až do veľkosti dát 250 MB. Takže opakované prezeranie reportov či prekliky v nich nie sú až tak pomalé ani na pomalom pripojení.

Aplikácia Power BI Mobile podporuje aj zobrazovanie klasických stránkovaných reportov z SQL Server Reporting Services. Len ich je lepšie prispôsobiť na menší formát obrazovky, pretože tieto reporty sú určené najmä na tlač na papier, a nie sú responzívne rovnakým spôsobom ako reporty v Power BI.

A čo všetko vlastne podporuje Power BI Mobile?

 • zobrazovanie reportov
 • zobrazovanie tabúľ / dashboardov
 • prácu s pracovnými priestormi Power BI a aplikáciami Power BI
 • vyhľadávanie reportov a tabúľ
 • zobrazovanie notifikácií na nový obsah
 • zdieľanie reportov a tabúľ
 • integráciu s Microsoft Intune pre bezpečnejšie podnikové nasadenie tejto aplikácie
 • možnosť robiť screenshoty a posielať ich kolegom
 • možnosť zobraziť tabuľu, report či konkrétnu stranu reportu Power BI oskenovaním čiarového kódu
 • podpora otázok a odpovedí (Q&A) nad tabuľami aj reportami
 • upozornenia na zmeny v dátach podľa vašich podmienok
 • možnosť komentovania a doplňovania anotácií k obsahu
 • a kopu ďalšej zaujímavej funkcionality

Pri používaní aplikácie Power BI Mobile zoberte do úvahy to, že táto aplikácia nie vždy podporuje všetku funkcionalitu na všetkých platformách. Väčšina jej funkcionality funguje rovnako na všetkých troch platformách, ale niektoré funkcionality sú napr. len pre iOS alebo Windows 10. Microsoft sa to snaží časom doplniť na všetky platformy, ale niekedy je potrebné pár mesiacov počkať. Preto sa pri plánovaní na nasadenia oprite o oficiálnu dokumentáciu, ktorá presne popisuje všetku podporovanú funkcionalitu aj jej obmedzenia pre každú platformu zvlášť.

Takže toto je v skratke aplikácia Power BI Mobile. Osobne ju odporúčam pri práci s reportami na mobile, pretože je to proste klasická appka ako všetky ostatné, a pracuje sa v nej pohodlnejšie ako v mobilnom internetovom prehliadači. A keď sa s ňou budete hrať trochu dlhšie, tak v nej nájdete hromadu zaujímavých nastavení či drobných funkcionalít, ktoré vám to ešte vylepšia. Tak ako v klasickom Power BI Desktope 🙂