Power BI Report Server – skrytá možnosť licencovania

V jednom z predchádzajúcich článkov sme spomínali, že Power BI Report Server je dostupný iba pre užívateľov v rámci licencie programu Power BI Premium. Tá je však pekelne drahá, a častokrát si ju nemôžu dovoliť ani väčšie firmy. Microsoft však má ešte jednu skrytú možnosť licencovania, ktorou sa veľmi nechváli, ale ktorá Vám umožní ušetriť veľký balík peňazí, ak nepotrebujete využívať cloudovú časť Power BI. A ak ste veľká spoločnosť, tak ju už pravdepodobne aj máte zakúpenú. Poďme sa na ňu pozrieť.

Tou možnosťou je licencovať si Power BI Report Server ako súčasť licencie SQL Servera Enterprise. Na viacerých blogoch Microsoftu je šikovne skrytá možnosť licencovania, ktorá sa neobjavuje vo whitepaperoch k Power BI, a ktorú ľahko prehliadnete v záplave informácií v článkoch, kde je uvedená. Podľa zdrojov nižšie platia nasledovné podmienky:

  • musíte mať SQL Server 2016 Enterprise Edition per-core licensing s aktívnym Software Assurance, alebo novší
  • na publikovanie do Power BI Report Servera potrebujete aspoň 1 Power BI Pro licenciu
  • pri tejto licencii nie sú dostupné výhody Power BI Premium – t.j. žiadna vyhradená kapacita v cloude, atď.
  • licenčný kľúč nájdete vo Volume Licensing Service Center

Takže predsa len existuje lacnejšia možnosť ako 50 tisíc EUR ročne 🙂 Ani toto síce nie je najlacnejšia možnosť, ale je podstatne lacnejšia ako platiť Power BI Premium a nevyužívať tie servery. A keďže veľa spoločností v SR aj ČR má už takúto licenciu zakúpenú, tak nie je potrebné nič ďalšie dokupovať a majú to ako bonus v rámci SA programu zadarmo. Pre istotu ale odporúčam, tak ako všetky licenčné podmienky, ešte preveriť túto možnosť pre Vašu konkrétnu spoločnosť priamo s Microsoftom. Lebo jedna vec je to, čo sa píše na ich weboch, a druhá vec je licenčný svet Microsftu – kde v prípade Vašej spoločnosti môže byť pridaných ešte ďalších 5 podmienok do licencie, alebo môžu byť aplikované iné podmienky či ceny. Tak či tak, oni sú jedná autorita, ktorá Vám to vie potvrdiť na 100%. Je to síce skrytá možnosť licencovania, ale je o to viac zaujímavá pre tých, pre ktorých je cloud neexistujúca voľba.

Takže, predsa len to nie je také zlé, a hostovaniu Power BI reportov konečne svitá na lepšie časy 🙂

Zdroje:

https://blogs.msdn.microsoft.com/sqlrsteamblog/2017/05/17/a-closer-look-at-power-bi-report-server/

https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-premium-generally-available/

https://powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/reportserver-install-report-server/