Tím Power BI zistil, že povolil podmienené formátovanie v grafoch – už pred pol rokom

Dnes sa stala celkom vtipná príhoda. Prišla mi notifikácia k jednému z najžiadanejších nápadov na funkcionalitu v Power BI, že je hotová. A ktorú uvíta kopec užívateľov. Vtipné na tom bolo to, že do obehu to uvoľnili už v novembri minulého roku, a skoro nikto si to nevšimol. A dokonca až doteraz tvrdili, že to tam príde “neskôr v priebehu tohoto roka”. Tá funkcionalita je podmienené formátovanie v grafoch. A teraz sa na celú tú historku aj na funkcionalitu pozrieme bližšie 🙂

Podmienené formátovanie v grafoch chýbalo v Power BI ako soľ. V najlepšom a najmodernejšom reportovacom nástroji, pričom snáď každý jeden iný reportovací nástroj to má snáď už v prvej verzii. Tímu Power BI sa to podarilo až teraz. Respektívne – už pred pol rokom, ale až teraz si to všimli. Zjavne to pri tej štedrej nádielke funkcionality za posledný rok upadlo do zabudnutia 🙂

Ten nápad bol pôvodne na tejto stránke. A uzavreli ho až 1.5.2019. S komentárom, že už to bolo uvedené v rámci noviniek za november 2018 (!) – konkrétne v tomto článku. Najväčšia prdel je to, že takmer nikto si to nevšimol, vrátane samotného tímu Power BI 😀 Pretože info o tej novinke bolo zašité v časti “Color saturation on visuals upgraded to use conditional formatting”. Čiže v časti, ktorá hovorí o nastavení sýtosti farieb, a nie o farbách samotných. Keď sa však pozorne do toho začítate, tak naozaj to tam je spomenuté, že odstránili pole “Sýtosť farby” a namiesto neho pod maliarsky valček zašili podmienené formátovanie v grafoch pre farby. Vo všetkých grafoch.

Ešte väčšia sranda je však to, že si to ani oni sami nevšimli. Keď si pozriete novinky za apríl 2019, tak sa tam s veľkou pompou oslavujú novinky ako možnosť podmieneného formátovania pre titulky grafov (vlastný text), a iné drobnosti, ktoré ste si poväčšinou vedeli nastaviť aj inak. A pod tým článkom sa rozprúdila rozhorčená diskusia o tom, že kedy sakra pribudne to už takmer rok sľubované podmienené formátovanie v grafoch, že to má snáď každý jeden nástroj, atď. atď.. Programoví manažéri Power BI to tam samozrejme skúšali hasiť. Že to príde v priebehu nasledujúcich mesiacov a pod.. Čo vyznieva o to vtipnejšie, keď to tam je už pol roka 😀 Asi len pijú príliš mnoho kávy, pri tom obrovskom pracovnom tempe, ktoré majú. Ak chcete zažiť srandu, tak si ten článok otvorte, a prečítajte si tie komentáre.

Toľko k srandičkám, a ideme sa teraz pozrieť, kde je to zašité. Ukážeme si to opäť na našom vzorovom súbore Power BI.

Znova si spravíme základný graf obratu podľa rokov, kde pridáme z tabuľky Objednávky merítko Obrat, a z tabuľky Čas stĺpec CalendarYear:

Zmeníme ho na “Čiarový a skupinový stĺpcový graf”, aby sme v ňom vedeli vykresľovať aj čiary. Potom vytvoríme nasledovné merítko:

Plán := 9000000

…a pridáme ho do grafu ako čiaru:

A teraz by sme chceli, aby ten graf mal vyfarbené pruhy na červeno, ak sa nepodarilo dosiahnuť stanovený plán (Obrat je menší ako Plán v danom roku). A aby ich mal vyfarbené na zeleno, ak sa podarilo dosiahnuť alebo prekročiť plán (Obrat je väčší ako Plán v danom roku).

Na to si najprv potrebujeme spraviť nové merítko, ktoré bude v závislosti na podmienkach vyššie vracať hexadecimálny kód farby ako reťazec. Vytvoríme teda takéto merítko:

Farba obratu := IF([Obrat] < [Plán]; “#FF0000”; “#00FF00”)

Masochisti si to môžu vyskúšať aj cez vypočítaný stĺpec 😀

Potom zapneme podmienené formátovanie v grafe. To spravíme tak, že prejdeme do maliarskeho valčeku, a tam si nájdeme nastavenie “Farby údajov” => “Predvolená farba”. Tam je potrebné myšou naletieť na ten nadpis “Predvolená farba”, a magicky sa vedľa neho zobrazia 3 bodky:

Po kliknutí naň sa zobrazí menu až s jednou položkou, o to však potrebnejšou – “Podmienené formátovanie”:

Klikneme teda na ňu, a zobrazí sa nám klasické okno podmieneného formátovania, ktoré bolo doteraz vraj dostupné iba pre tabuľky a kontingenčky. Vraj, hehe 😀

Tam stačí vybrať formátovanie podľa “Hodnota poľa”, a pod tým vybrať naše merítko “Farba obratu”:

…a tadááááá, máme pekne krásne podmienené formátovanie v grafoch:

Zaujímavo vyzerá potom aj to pôvodné menu pod maliarskym valčekom, odkiaľ sa to nastavovalo. Namiesto konkrétnej farby je teraz iba symbol “fx”, na ktorý sa dá kliknúť a otvorí okno podmieneného formátovania. A takisto pod tými magickými 3 bodkami sa objaví nová položka “Obnoviť predvolené”, ktorou to podmienené formátovanie v grafoch môžete vypnúť:

Super funkcionalita, nádherná vizualizácia, a najmä konečne aj v Power BI. O dôvod viac experimentovať s Power BI a zisťovať neustále, čo všetko to dokáže. Komu by sa to ale všetko chcelo stále robiť? Na to tu však máte tento portál a jeho super články 😀