Kde sú fyzicky uložené dáta v cloude Power BI?

Ak zavádzate vo firme Power BI v cloude, tak vás asi už napadla otázka, kde sú dáta fyzicky uložené. Ani nie tak zo zvedavosti, ale skôr napríklad kvôli reguláciám ako GDPR. Ako to zistiť?

Pre európskych zákazníkov by mali byť dáta fyzicky uložené najmenej v piatich lokalitách v rámci Európskej únie. Dáta jedného zákazníka by však mali byť vždy v jednej lokalite. Schválne píšem zákazníka a nie užívateľa – celá doména Power BI je vraj vždy hostovaná v jednej lokalite.

Severnejšia časť Európy, do ktorej spadá v cloude Power BI zvyčajne aj Slovensko, ich má uložené v Írsku. Západná časť Európy ich má zvyčajne uložené v Holandsku. Veľká Británia ich má uložené u seba, v Londýne a Cardiffe. Nemecko má pre istotu zriadený samostatný, superbezpečný cloud. A zvyšok Európy bude rozhodený asi niekde medzi tým.

Ako to však zistiť presne vo svojom konkrétnom prípade?

Prihláste sa do cloudu Power BI. Potom v pravom hornom rohu kliknite na ikonku otáznika, a tam vyberte v menu položku “Informácie o Power BI”:

…a v nasledujúcom okne sa nám to priamo zobrazí:

Takže nič komplikované, ak už viete pracovať s cloudom Power BI.

Čo sa týka technológií, ktoré sú pri tom použité, tak sú to databázy Azure SQL (kde sú prevažne metadáta a nastavenia), a Azure BLOB Storage (kde sú uložené dáta, rôzne cache, šifrovacie kľúče a pod.). Všetky prenosy, či už v rámci cloudu, alebo medzi Vami a cloudom, či medzi firmou a bránou Power BI a cloudom, sú vždy zašifrované cez HTTPS. Takisto všetky BLOB-y v rámci cloudu sú ukladané šifrovane, a aj Azure SQL používa šifrovanie TDE (Transparent Data Encryption) z SQL Servera. A ak chcete vedieť viac, tak si otvorte v prehliadači Microsoft Trust Center, kde to budete mať všetko presne uvedené. A najmä aktuálne, pretože cloudové zdroje sa môžu v čase aj presúvať. Prípadne, ak by ste chceli vedieť zhodu s najnovšími bezpečnostnými certifikáciami/reguláciami, tak tu je screenshot ešte z roku 2017:

Viac o bezpečnostnom riešení infraštruktúry nájdete v tomto videu:

https://community.powerbi.com/t5/Webinars-and-Video-Gallery/5-23-2017-Power-BI-security-deep-dive-by-Kasper-de-Jonge/m-p/161476?Is=Website

Takže takto si to viete zistiť rýchlo a najmä presne. Aby ste vedeli do dokumentácie ku GDPR či iných nariadení uviesť presné údaje.