Odstránenú BI funkcionalitu pre SharePoint 2019 nahradí Power BI

Ak ste už nasadzovali SharePoint 2019, a predtým ste na ňom používali BI funkcionalitu ako PowerPivot, Reporting Services či Power View, tak od SharePointu 2019 máte jednoducho smolu. Táto funkcionalita bola odstránená bez náhrady, a museli ste svoje staré riešenia prerobiť inak. Našťastie Microsoft nepriamo oznámil náhradu – Power BI. Ktoré to už všetko vie spraviť, a dokonca oveľa lepšie.

Informácie pochádzajú zo zdroja priamo z MS na konci článku, a tu je zoznam už nepodporovanej funkcionality pre SharePoint 2019:

Na obrázku síce vidíte napísané “Deprecated”, čiže “zastarané”, ale v tomto prípade to znamená “odstránené”. Čiže už to tam naozaj nie je. Na prvý pohľad to naštve, že MS znova ruší nejakú funkcionalitu. Dokonca v prípade PowerPivotu a Reporting Services aj celkom často využívanú funkcionalitu.

Ruší ju však úplne?

Ani nie – len ju nahrádza lepším, jednoduchším a flexibilnejším riešením. Pretože keď ste predtým chceli používať napr. PowerPivot na SharePointe, tak to vyžadovalo nainštalovať osobitný server SSAS Tabularu pre SharePoint, potom pomerne zložito nakonfigurovať SharePoint, a modliť sa, aby to celé zbehlo. A ako pri každej veci v SharePointe vám to pridalo ďalšiu veľkú záťaž na systémové zdroje, a kopec drobností, ktoré bolo treba dodatočne ešte nastaviť (napr. na data refresh v Exceloch s PowerPivotom). Nie že by to nešlo rozbehať, len to bolo prácne, vyžadovalo kopec znalostí, a pridávalo to funkcionalitu klasickým sharepoinťáckym prístupom – žralo to kopec zdrojov.

Po novom to všetko nahradzuje Power BI, či už v cloude, alebo na vnútrofiremnom Power BI Report Serveri:

  • reporty z cloudu viete pripojiť cez web part pre Power BI priamo v SharePointe,
  • reporty z PBI RS viete pripojiť cez Iframe v HTML web parte, a hlavičky reportov odstránite pomocou finty v tomto článku.

Obe verzie Power BI – cloudová aj vnútropodniková – podporujú reporty Power BI (a v rámci neho aj najnovší PowerPivot, Power View a Power Query), excelovské reporty s PowerPivotom, aj reporty Reporting Services. Takže všetko tam je. Jediná vec, čo tam chýba, je Decomposition Tree, ale to by mali dorobiť do Power BI podľa roadmapy niekedy začiatkom roka 2019. Prípadne si zaplaťte nejaký custom vizuál pre Power BI z Office Storu, ktorý má takú funkcionalitu, a pridajte si ho do reportu Power BI. Čiže funkčne naozaj o nič neprídete.

Výhodou však je, že nemusíte na SharePoint tlačiť všetok ten starý bordel, ako integrácia s Reporting Services, PowerPivotom či s PerformancePointom. To bol bordel sám o sebe, aj keď samotné technológie na druhom konci boli spravené relatívne efektívne. Tým bordelom boli servisné aplikácie v SharePointe pre každú z tých technológií, a 200 dodatočných nastavení kade-tade, aby ste to plnohodnotne rozbehali. A to nehovorím ešte o Silverlighte, ktorý tam bol použitý, a ktorý Microsoft nevyvíja už od roku 2010, a ktorý samozrejme nefunguje na mobiloch. Bol to kopec bordelu, ktorý MS neriešil už veľmi dávno.

Našťastie tento rok tam dostal niekto odvahu, a rázne to všetko zarezal. A namiesto toho spravili ľahkú a efektívnu integráciu – cez web party SharePointu. Ktoré skoro nič nespotrebovávajú, a ani nepotrebujú mať nič nainštalované na SharePointe. A tým pádom aj nepriamo máte stabilnejšiu inštaláciu SharePointu. Nehovoriac o tom, že už netreba kupovať licencie Enterprise len pre tieto veci…

Takže čo vyzeralo ako tragédia, je na druhý pohľad veľmi dobrá správa. Viacero technológií, ktoré používal aj SharePoint 2019, sa týmto skonsolidovalo na jeden server, pod jedno riešenie, ktoré vo väčšine prípadov nevyžaduje vyrábať tieto reporty/riešenia od začiatku. Stačí ich len prelinkovať naspäť pomocou iných web partov, a máte to celé vyriešené. To v podstate zvládnu užívatelia aj sami. A okrem toho mnoho z nich pravdepodobne aj vďaka tomuto objaví čaro reportov Power BI. Viete si predstaviť ešte lepšiu správu? 🙂

Zdroj:

https://www.microsoft.com/en-us/businessapplicationssummit/video/BAS2018-2171