Náhrada za kontingenčné tabuľky v Power BI – Acterys Matrix Light

Power BI trpí už od začiatku jedným závažným nedostatkom z pohľadu excelistov – nemá naozajstnú kontingečnú tabuľku. Z Excelu sa dá síce napojiť na dátový model, ale to bežní čitatelia reportov nebudú robiť. A Microsoft ohlásil kontingenčnú tabuľku v Power BI na október tohto roka, a potom to posunul na neurčito. Preview má vyjsť už v novembri, ale bohvie kedy to bude naozaj dokončené… Preto sa pozrieme na náhradu v podobe vizualizácie Acterys Matrix Light, ktorá to už dávno vie.

Aktualizácia 14.11.2018: V Power BI je konečne jednoduchá verzia kontingenčky. Viac detailov v tomto článku.

Použijeme opäť náš vzorový súbor Power BI. Spravíme si v Power BI maticu, ktorá bude mať v oblasti hodnôt merítko Obrat z tabuľky Objednávky, a na riadkoch hierarchiu Rok-Mesiac-Deň z tabuľky Čas. Tú hierarchiu však ide rozklikávať iba ako každý viacúrovňový graf, ako o tom píšem v knihe o Power BI:

Našťastie však existuje rozširujúca vizualizácia pre Power BI, ktorá je v základe zadarmo, a ak chcete robiť vlastné úpravy v jej, nastaveniach, tak ju už treba zakúpiť. Tá vizualizácia sa nazýva Acterys Matrix Light, a je dostupná v Office Store už nejaký ten rok. Preto sa na ňu teraz pozrieme.

V stredovom paneli, kde sa nachádzajú ikonky s typmi grafov/vizualizácií, kliknite na tú poslednú s 3 bodkami, a vyberte možnosť “Importovať zo služby Marketplace” (bude potrebné prihlásiť sa kontom Power BI, ak ho ešte nemáte):

Volá sa to síce “služba Marketplace”, ale to sa mení pomaly už každým týždňom. Tá istá stránka sa volá Microsoft AppSource, či Office Store, podľa toho odkiaľ ju otvoríte. A pôvodne vznika pre doplnky pre Office. Preto ju stále volám Office Store.

Následne by sa vám malo otvoriť okno s ponukou vizuálov, kde v ľavom hornom rohu zadajte “Acterys”, a stlačte Enter. Malo by vám to vyhľadať vizualizáciu s názvom “Acterys Matrix Light”:

Potom klikneme na to žlté tlačidlo Pridať vedľa neho, odklepneme hlásenie, a po pár sekundách sa vám to pridá so zoznamu s vizualizáciami:

Potom stačí už iba zmeniť vizuál matice na tento nový vizuál, a máme takmer klasickú kontingenčku:

Niekedy to nefunguje s hierarchiami, takže tam budete musieť dať pôvodné stĺpce. Tak som to spravil v tomto prípade aj ja.

Kde sú ale tie pluská? To zasa závisí od viacerých vecí. Niekomu sa zobrazia, niekomu nie. Je to zadarmo, tak nemôžeme čakať krémeše. Na začiatku riadku ale máte takú prázdnu ikonku, prípadne stačí iba kliknúť na danú hodnotu, ktorú chcete rozkliknúť, a ide to potom rozklikávať ešte pohodlnejšie ako klasická kontingenčka:

Pluská sú asi v platenej verzii… V platenej verzii je takisto vraj aj podmienené vyfarbovanie, či možnosť vkladať minigrafy (sparklines) do políčok kontingenčky. Vyskúšajte si to…

V tejto verzii zadarmo sú však všetky bežné veci, čo by ste čakali od kontingenčky. Máte tam oblasť riadkov, stĺpcov, filtrov a hodnôt, ako v klasickej kontingenčke:

Kontingečka sa dá aj zoradiť kliknutím na názov stĺpca v jej ľavej hornej časti:

A trocha nastavení nájdete aj pod maliarskym valčekom. Na to, že je to zadarmo, je to celkom dobre použiteľné.

Takže takto dostanete do Power BI celkom jednoducho náhradu kontingečky, dokým nevyjde tá “natívna” od Microsoftu. Táto od Acterysu ale toho už teraz vie robiť oveľa viac, pretože vie aj vkladanie minigrafov, aj rôznu štylistiku. Takže potom, keď vyjde tá od MS, tak sa rozhodnite, ktorú z nich budete používať. Táto má výhodu aj v tom, že už aj teraz je relatívne odladená 🙂