Mrznutie klávesov v Power BI Desktope

Možno ste sa už stretli niekedy problémom, keď sa vyskytne náhodné mrznutie klávesov v Power BI Desktope. Patrí to k stovkám bugov, ako napríklad mrznutie starého menu, ktoré sú v Power BI, a na ktoré si pravdepodobne časom zvyknete. Pretože to vyrieši reštart. Tentokrát to však bolo inak, a už ani reštart nezabral. Jednalo sa o májovú verziu Power BI Desktopu pre Report Server, aj keď asi nebude jediná.

Hľadáme problém

Chyba sa začala prejavovať spočiatku nenápadne – prestal fungovať Enter či kláves Delete. To sa občas stáva a reštart pomôže. V májovej verzii to však bolo inak. Tých klávesov prestalo fungovať viac. A aby to nebolo jednoduché, tak v náhodnom poradí. Tak napríklad prestali fungovať klávesy C či V, a po chvíli aj ďalšie písmená spolu s ich klávesovými skratkami.

Čo však bolo zaujímavé, bolo to, že všetky klávesy mi v ostatných aplikáciách fungovali bez problémov. A najmä, že v tomto prípade nepomohol už ani reštart Power BI Desktopu. Chyba sa vyskytovala vo všetkých inštanciách Power BI Desktopu, a nepomohlo na to ani vypnutie a zapnutie všetkých z nich. Niekde si ten bordel zapamätalo. A to je už zlé, keď prístup vypnúť/zapnúť nefunguje u Microsoftu. Bolo potrebné reštartovať celý počítač. Čo zrovna nepoteší. Najmä keď sa to začne vyskytovať aj po 5 minútach práce.

Zaujímavé však bolo to, že táto chyba sa vyskytuje častejšie, keď používate kláves Fn na notebookovej klávesnici. Vyskytuje sa aj bez toho, len nie tak často. K riešeniu problému to aj tak nepomohlo.

Na riešenie som došiel úplnou náhodou. Z času na čas sa totižto stalo, že všetky klávesy dočasne začali fungovať znova. A tak som pozoroval niekoľko hodín, čo všetko som robil, a na základe toho som našiel jednoduchú vec, ako to spojazdniť.

Ako obísť mrznutie klávesov

Riešenie spočíva v tom, že potrebujete vytvoriť, alebo upraviť ručne zadanú tabuľku v dátovom modeli. Ručne zadanú tabuľku vytvoríte cez hlavné menu, v záložke “Domov”, cez tlačítko “Zadať údaje”:

Ako obísť mrznutie klávesov v Power BI Desktope - prvý krok

A v ďalšom kroku vyplníte tabuľku svojimi údajmi, a stlačíte tlačítko “Načítať”:

Ako obísť mrznutie klávesov v Power BI Desktope - druhý krok

Potom, čo ju dáte naimportovať či dáte nad ňou aplikovať zmeny, tak sa mrznutie klávesov odstráni. Niekedy na pár minút, niekedy na hodinu, asi podľa počasia. Každopádne, pomohlo to.

Takto teda viete obísť mrznutie klávesov v Power BI Desktope. Je to síce divný postup a doteraz netuším, čo je jeho hlavnou príčinou, ale mám aj lepšie veci ako hľadať príčiny bugov v Power BI. Preto som už ďalej nehľadal. Problém to vyrieši, a snáď si to niekto v tíme Power BI všimne a konečne to opraví. Snáď to len neprehlásia ako všetko ostatné za “feature” 🙂