Power BI má 5 rokov

Pred 5 rokmi vyšlo Power BI. Platforma, ktorá pôvodne vyzerala ako pekné grafické hrátko, však už dávno predtým vychádzala po častiach ako Power doplnky k Excelu. A dnes je v stave zrelého BI produktu, ktorý pozná už takmer každý. A ktorý sa podarilo spopularizovať aj vďaka mojim blogom či knihe. Pozrieme sa teda na to, ako sa to vyvíjalo, aký je stav, a kam to bude smerovať ďalej.

Power BI bolo oficiálne uvoľnené do obehu 24. júla 2015. Uvedenie produktu zo začiatku sprevádzal chaos, pretože už od roku 2013 používal Microsoft označenie Power BI pre Power doplnky k Excelu a pár funkcionalít v Office 365. Power BI Desktop z tých doplnkov nakoniec samozrejme vznikol, ale od výsledného produktu to malo ešte ďaleko.

Ako som sa k tomu dostal

Ja som sa k Power BI dostal ešte v roku 2014, v rámci predbežného prístupu. To boli časy, keď sa napr. Power BI Desktop volal ešte ako Power BI Designer, publikovanie reportov fungovalo najprv na SharePoint Online a potom na pár mesiacov prestalo fungovať úplne, a takmer nikto netušil, čo z toho nakoniec vznikne. Bolo to však veľmi rané obdobie nedokončeného produktu, takže to bolo pochopiteľné. Nebyť vtedy technologickým nadšencom, najmä PowerPivotu už od jeho začiatkov v roku 2010, tak by som to asi prehlásil za pekný pokus a pohol sa ďalej. Napríklad k nástrojom ako Tableau (ktoré to celé začalo) alebo QlikView.

V tom čase však Power BI vyvolalo tichú revolúciu v oblasti BI. Umožňovalo rýchle pozbieranie a prípravu dát, najprv z desiatok, dnes zo stoviek dátových zdrojov. Plus ultra rýchlu analytiku, a vytvorenie interaktívnych, moderných reportov. To všetko za sekundy až minúty, ak ste už vedeli, ako s tým pracovať. Čo pri hodinách až dňoch pri klasických BI nástrojoch bola tutovka. To isté, resp. oveľa viac, v tej dobe už vedelo robiť Tableau či QlikView, ale Power BI to zaklincovalo ultra nízkou cenou v porovnaní s nimi. A časom dobehlo niektorú z tých funkcionalít.

Ako jeden z mála ľudí som v tom však už vtedy videl budúcnosť, a začal som šíriť povedomie o Power BI aj PowerPivote. Vo forme prednášok a mojich blogov. Najprv PowerPivot.sk, neskôr Power-BI.sk. Keď sa technológia stabilizovala, tak som v roku 2018 napísal knihu. Dnes vystupujem na rôznych konferenciách, vrátane tých svojich. A medzitým som samozrejme odškolil tisícky nadšených účastníkov mojich kurzov Power BI. Mnoho ľudí mi už poďakovalo za môj prínos do Power BI na Slovensku a v Čechách, a vraj bezo mňa by to nebolo u nás tam, kde to teraz je. Ja som však robil iba to, čo mám rád, a zvyšok je už história. A som vám všetkým za to vďačný.

Aké boli prvé roky

Prvé roky Power BI neboli zrovna ružové. Na jednej strane tu bol cloud, do ktorého sa firmy báli dávať dáta a reporty. Na druhej strane bol fakt, že Power BI neumožňovalo veľa funkcionalít, na ktoré užívatelia boli zvyknutí z klasických BI nástrojov. A o podnikovej funkcionalite či možnosti mať reporty plne vo firme vtedy mohli iba snívať. Takže sa to zo začiatku obmedzilo len na menšie firmy a oddelenia, kde sa v tom pracovalo excelovským spôsobom.

Na druhej strane, prvé 3 roky Microsoft naozaj makal na Power BI. Každým rokom pribúdali stovky nových funkcionalít, a masívna časť pochádzala z nápadov komunity na portáli Power BI Ideas. V tom čase bolo celkom bežné, že ak tam niekto zadal nápad, za ktorý zahlasovalo niekoľko tisíc užívateľov, tak o mesiac, maximálne dva, ste to mali v Power BI. Ak to teda neboli funkcionality ako kontingenčná tabuľka, ktoré konkurovali Excelu, a v tom čase mali preto v Power BI stopku.

Podľa mňa bol ten prudký vývoj len dôsledkom toho, že sa v MS poponáhľali s uvedením Power BI, a vyšlo ako nedokončený produkt. Ktorý na základe spätnej väzby miliónov užívateľov doladili do naozaj použiteľného, praktického produktu. Pretože po masívnych funkčných zmenách, najmä v roku 2018, sa situácia ustabilizovala a ukľudnila, a nová funkcionalita pribúda už iba pozvoľne.

Ako je to teraz

Momentálne je Power BI funkčným podnikovým BI nástrojom. A už nie je výhradou iba niektorých nadšencov na náhodných oddeleniach, ale je nasadené či nasadzuje sa aj vo veľkých spoločnostiach po celom svete, ako hlavné BI riešenie. Funkcionalita sa už veľmi nemení, a veľké technologické novinky pribúdajú tak raz, dvakrát ročne.

Idylku však občas narúšajú neohlásené, nepraktické zmeny, kedy sa množstvo užívateľov cíti, že sú vystavení napospas ľubovôli tímu Power BI. Mám tým na mysli funkcionality ako biely vzhľad Power BI Desktopu aka vypaľovák očí, nové menu so zníženou produktivitou a stále sľubovanou, ale nedodanou tmavou témou z Officu. Či mlčanie zo strany tímu Power BI o tom, kedy budú implementované najžiadanejšie nápady či funkcie, ktoré boli ukázané ako demo na celosvetových konferenciách, ale stále tam nie sú. Napríklad možnosť dať si pravidelne posielať report ako PDF. Čo nás už vraj čaká v októbri tohto roku, ale pôvodne to bolo sľubované už na leto 2019.

Pre nových užívateľov je frustrujúca aj kopa bugov, ktoré vznikli najmä na začiatku, v prvých rokoch vývoja, ako daň za explozívny rozvoj produktu. Pri troche snahy by sa dali opraviť, a niektoré z nich už konečne naozaj aj opravujú, ale väčšina z nich je už akosi neoficiálnymi fičúrami, a užívatelia si musia na ne zvyknúť. Ako napríklad extrémne spomalený Power BI Desktop v poslednom roku pri väčších dátových modeloch. Mnohých to vytrénuje k veľmi veľkej trpezlivosti.

To sú však len drobnosti. A pozitíva ešte stále vysoko prevažujú takéto drobné negatíva.

Kam to smeruje

Power BI je momentálne vo forme ustáleného produktu, od ktorého už veľmi nemôžeme čakať veľké technologické zmeny. Jednak preto, že by to bolo pri toľkých užívateľoch pravdepodobne už riskantné, a aj preto, že by to išlo proti filozofii cloudu. Ktorý namiesto obrovských produktov preferuje kopec jednoduchých, špecializovaných produktov, prepojených medzi sebou. Obrovské produkty ako Windows, Office či SharePoint totiž vyžadujú enormné úsilie pri každej drobnej zmene, a Microsoft sa na tom popálil už veľmi veľa krát v minulosti. Preto prebral dnešnú filozofiu cloudu od čínskych firiem, a ako všetci vidíte, tak sa mu nesmierne darí. Vyrába síce tony nových produktov, ale nezarezáva ich, ako to bolo v minulosti zvykom. Namiesto toho nemá problém ich často aktualizovať a pridávať do nich cielenú funkcionalitu.

Pozitívne na Power BI je aj to, že už nejaký ten rok vieme, ktorým smerom sa Power BI bude vyvíjať. Tím Power BI zverejňuje cca. pol roka až rok dopredu väčšie alebo zaujímavejšie novinky, ktoré sa chystajú implementovať, spolu s predbežnými termínmi vypustenia. Nie vždy sa im to podarí dodržať, ale už nie sme vydaní napospas tomu, či tam funkcionalita XY bude alebo nebude. Resp. čo si zasa na ďalší mesiac vymyslia. Takto má aj bežný užívateľ či vývojár relatívnu istotu, čo ho čaká, a ako sa má zariadiť.

Na záver

Power BI je momentálne v stave seriózneho, stabilného podnikového BI produktu, ktorý má ešte určite budúcnosť, najmä v spojení s ostatnými cloudovými službami Microsoftu. Po relatívne divokých prvých rokoch sme momentálne v stave ustáleného produktu, ktorý už aj Microsoft používa globálne na väčšinu svojho vnútrofiremného reportingu. Vďaka tomu si môžeme byť istí, že tento produkt tu bude s nami ešte dlho. Teda ak sa im nepodarí vytvoriť ešte väčší zázrak, kde to celé bude ešte lepšie či rýchlejšie fungovať.

Vykročme teda spolu k ďalšej úspešnej päťročnici (ehm), a pre Power BI nezostáva už nič iné, len im zaželať: Všetko najlepšie! 🙂