Nový Power BI Report Server – verzia Máj 2019

Po štyroch mesiacoch k nám dorazil nový Power BI Report Server. Okrem klasického dohnania Power BI Desktopu sa pri ňom za posledný mesiac vyskytla ďalšia novinka. A o nej si povieme bližšie v tomto článku.

Power BI Report Server zasa teda dohnal funkcionalitou Power BI Desktop. Teda okrem zložených modelov, a všetkých funkcionalít okolo nich, ako to bolo už v januárovom vydaní – čiže môžeme ešte stále zabudnúť na podporu prepojení many-to-many, kombináciu DirectQuery a importu, a podobne. A už vtedy som mal podozrenie, ktoré sa mi posledný mesiac potvrdilo.

Microsoft dal totiž neoficiálne najavo, že do Power BI Report Servera už nebude investovať takmer žiadne úsilie. Ak sa teda nestane nič nečakané. Začiatkom mája mi totiž došli notifikácie k vyše 10 najžiadanejším nápadom v Power BI pre Power BI Report Server, že sú v stave “not planned”. Čiže neplánované. Nebudú. Ani nie len v stave “Backlog”, kde je aspoň nádej, že budú o pár rokov, keď tím Power BI nebude mať čo na práci. Ani v stave “Under review”, kde sa rozhoduje, či sa to vôbec a akým spôsobom implementuje. Všetky tie nápady totižto dostali status “Not planned”. Jednoducho nebudú. A hotovo. Pretože Power BI je pôvodne navrhnuté ako cloudová služba. A Power BI Report Server pôvodne najprv vôbec nemal byť, a potom mal byť až v roku 2019-2020. A len vďaka istým “udalostiam” zrazu bol už o rok na to.

Teraz to však vyzerá, že Power BI Report Server dostal kompletný stop na novú funkcionalitu. Iste, sú sľubované nové funkcie nad rámec dobehnutia Power BI Desktopu, ale len absolútne drobnosti. Pravdepodobne podľa hesla “dáme tam tieto 2 drobnosti, na ktoré je treba 10 riadkov kódu, aby akože bolo niečo nové”. Ale akonáhle je tam niečo väčšie, tak to má hneď stopku. Niečo podobné písal na blogu jeden z programových manažérov Power BI Report Servera. Len som tomu neveril, že to tak zostane aj naďalej. Čo už. Zaujímavé je však to, že toto vydanie okrem dobehnutia Power BI Desktopu neprináša žiadnu novú funkcionalitu. Ani len toľko žiadané tlačítko na zobrazenie reportu v režime fullscreen, ktoré si viete aj sami spraviť pár riadkami Javascriptu. Nič nebude.

Takže to vyzerá, že Power BI Report Server bol odstavený na vedľajšiu koľaj. A iba ako-tak dobieha funkcionalitu Power BI Desktopu, čo vzhľadom na použité technológie a predpokladané zdieľané zdrojáky, je iba záležitosť na pár dní ladenia. Takže tentokrát nemám dobré správy. Nádej však zomiera posledná. A snáď si to na centrále s tým serverom rozmyslia. Alebo nájdu niekoho, kto má záujem rozširovať to. Lebo takto sa inak čím ďalej, tým viac oplatí ísť iba do cloudu.