Slicery v Power BI podporujú už aj možnosť iba jediného výberu

Marcové vydanie Power BI Desktopu prinieslo príjemnú novinku – možnosť vynútiť iba jednu voľbu v sliceri. Doteraz tam tá možnosť síce bola tiež, ale užívateľ to stále mohol obísť cez stlačený kláves Ctrl a vybrať viacero položiek. Teraz to však už viete konečne ovplyvniť aj vy ako tvorcovia reportov, a vynútiť len jednu vybranú voľbu.

Samotné nastavenie je veľmi ľahké, a zaberie iba pár sekúnd. Najprv ale k demonštrácii pôvodného problému. Keď použijeme náš vzorový súbor Power BI, a vyrobíme slicer z krajín (tabuľka Regióny, stĺpec SalesTerritoryCountry), tak bude vyzerať takto:

Po kliknutí na ľubovoľnú krajinu to samozrejme odfiltruje zvyšok strany reportu len na údaje za príslušnú krajinu. Užívateľ však stále môže vybrať v sliceri viac ako jednu položku, keď podrží kláves Ctrl, a klikne povedzme na 3 krajiny, ktoré chce vybrať:

V tomto prípade to problém nespraví. Ale v niektorých prípadoch – napríklad pri parametrizovaní reportu cez odpojené slicery (ktoré popisujem napr. aj v mojej knihe o Power BI) – nie je zrovna vhodné, aby užívateľ vedel vybrať viacero hodnôt naraz. Jednak kvôli skomplikovaniu výpočtov, a inokedy kvôli nejednoznačnosti, čo potom robiť s viacerými vybranými hodnotami.

Našťastie je tomu už koniec, a po novom sa dá pri sliceroch vynútiť už aj možnosť iba jediného výberu. Robí sa to tak, že pôjdete do nastavení sliceru cez maliarsky valček, tam do skupiny nastavení s názvom “Ovládacie prvky výberu”, a tam zapnete nastavenie “Jeden výber”:

Zaklikávacie políčka v sliceri potom zmenia svoj štýl na také, kde bude už možnosť iba jediného výberu:

A ak ste náhodou používali tento typ sliceru s roletkou:

…tak po novom bude po zapnutí hore uvedeného nastavenia tiež možnosť iba jediného výberu:

S malým bonusom – že keď užívateľ danú možnosť vyberie, tak sa mu roletka automaticky zbalí. Čo ušetrí jeden klik navyše, a spraví report menej otravnejším, keď má užívateľ spraviť takýto výber v 10-ich takýchto roletkách.

Takto teda funguje možnosť iba jediného výberu v sliceroch. Je potrebné na to mať vydanie Power BI Desktopu aspoň z marca 2019, alebo report nasadený v cloude. Alebo jeden z budúcich Power BI Report Serverov… Každopádne, je to drobnosť, ktorá nesmierne poteší mnoho užívateľov, a zároveň výrazne zjednoduší dizajn pokročilejších reportov a dátových modelov. Čo vždy príde vhod 🙂