Power BI bez cloudu

Power BI bolo pôvodne navrhnuté ako cloudová služba. A najviac možností v ňom máte samozrejme stále iba ak používate cloud. Dá sa s ním však bez problémov fungovať aj bez cloudu. A dokonca v niektorých prípadoch je to výhodnejšie. Preto sa teraz pozrieme na to, ako nasadiť vo firme Power BI bez cloudu.

Keď sa pozriete na to, čo ľudia zvyčajne chcú od Power BI, tak nie je toho až tak veľa – chcú vytvárať analýzy a reporty, niekam ich vypublikovať a zdieľať s ostatnými kolegami alebo s klientmi. Prípadne si občas vytlačiť report. Chcú v ňom mať ideálne vždy aktuálne dáta, možnosť si ich pozrieť aj z mobilu, a to je asi tak všetko. Funkcionalitu cloudu ako dashboardy, aplikácie Power BI, pracovné skupiny a pracovné priestory, nutne nepotrebujú, alebo si ju vedia zabezpečiť v rámci Power BI Desktopu nejakým náhradným spôsobom. A toto všetko ide spraviť bez problémov aj bez cloudu.

V našom dnešnom recepte budeme potrebovať nasledujúce prísady:

Nasadenie Power BI bez cloudu vyzerá potom tak, že užívatelia budú stále vytvárať reporty v Power BI Desktope, tak ako doteraz. Vo firme si nainštalujete Power BI Report Server, na ktorý budete publikovať reporty (ide to aj priamo z upravenej verzie Power BI Desktopu). Na tomto serveri si viete organizovať reporty do adresárov a podadresárov, a nastavovať úrovne prístupov pre užívateľov aj skupiny užívateľov – teda kto môže prezerať reporty, kto ich môže upravovať, a pod.. Oprávnenia idú nastaviť pre jednotlivé reporty aj pre celé adresáre a podadresáre. Pre každý report si potom nastavíte, kedy sa v ňom majú automaticky aktualizovať dáta. A na rozdiel od cloudu môžete nastaviť ľubovoľný počet aktualizácií každý deň, alebo ako vám to vyhovuje.

K takto vypublikovaným reportom sa dostanú užívatelia z každého bežného webového prehliadača, bez potreby čokoľvek inštalovať. A aj z mobilov, cez aplikáciu Power BI Mobile. Reporty sa dajú tlačiť z webového prehliadača, a z mobilov sa dajú robiť a preposielať screenshoty.

Ako bonus pri nasadení Power BI Report Servera dostanete možnosť zdieľať excelovské súbory s ostatnými užívateľmi, aj keď nemajú Excel. Stačí doinštalovať Office Online Server a prepojiť ho Power BI Report Serverom. A kopec ďalšej funkcionality k tomu. Takže nemusíte potom ani nutne prerábať excelovské reporty do Power BI, najmä tie s makrami.

Pri nasadení môžete naraziť na jeden limit, na ktorý narazíte aj v cloude (tam dokonca ešte skôr). Veľkosť súboru PBIX, ktorú ukladáte na Power BI Report Server, je obmedzená na 2 GB. To viete obísť vytiahnutím dátového modelu do SSAS Tabularu, a potom môžete v Power BI používať kľudne aj terabajty dát.

A ešte jedno upozornenie, ktoré nie je úplne jasné všetkým používateľom Power BI – pri nasadení bez cloudu nepotrebujete Power BI Gateway, resp. bránu Power BI. Tá sa používa iba pri nasadení v cloude. Viac info v tomto článku.

A aká je cena takéhoto Power BI riešenia?

Ak máte príslušnú licenciu na SQL Server, tak cena bude okolo pár desiatok eur mesačne. Ak ju nemáte, tak tá licencia vás vyjde cca. od necelej tisícky eur za mesiac, a vyššie. Čo sa v pohode dá prežiť aj v stredne veľkej firme. Dá sa to riešiť síce aj cez Power BI Premium, ale to je zbytočné plytvanie peniazmi, ak nechcete využívať cloud, a chcete mať iba Power BI bez cloudu.

Takto jednoduché je teda nasadenie Power BI bez cloudu. A ide to využívať bez akéhokoľvek obmedzenia funkčnosti reportov. Pretože Power BI Report Server podporuje všetko, čo je v čase jeho vydania dostupné v Power BI Desktope. Nebudete mať síce pozlátko z cloudu, ale niekedy si ten cloud ani nemôžete dovoliť – buď kvôli technickým obmedzeniam, či kvôli predpisom alebo reguláciám. A v tom prípade nasadíte Power BI bez cloudu.