Power BI Report Server – novinky do konca roku 2017

Nie je to tak dávno, čo Microsoft vypustil do sveta prvú verziu Power BI Report Servera na hostovanie reportov Power BI na vlastných on-premise serveroch vo firme. A už po 3 mesiacoch prichádzajú novinky, ktoré Microsoft sľúbil dokončiť do konca tohto roka, a ktoré si už môžete vyskúšať v preview verzii.

Aktualizácia 1.11.2017: Nový Power BI Report Server už vyšiel. Detaily, ako aj ďalšie novinky, nájdete v tomto článku.

Podpora všetkých dátových zdrojov z Power BI Desktopu

Prvou novinkou je možnosť pripojiť sa na všetky dátové zdroje, rovnako ako v Power BI Desktope. Prvá verzia totižto podporovala pripojenie iba na Analysis Services, ktoré na pozadí síce už Power BI Desktop používa, ale z pohľadu bežného užívateľa to predstavovalo dosť zásadnú komplikáciu, ako nasadiť už existujúce reporty na server, a ako hlavne potom udržiavať a rozširovať dátový model. Nieže by to bol neprekonateľný problém, bola to len zbytočná komplikácia. A najmä to bolo proti filozofii Power BI, že všetko musí byť jednoduché.

Odteraz teda Power BI Report Server bude podporovať všetky dátové zdroje na 100% rovnako, ako budú fungovať v Power BI Desktope v dobe vydania ďalšej verzie Power BI Report Servera. Čiže všetky dátové zdroje, vrátane transformácií v jazyku M. Už len zostáva pevne dúfať, že vďaka tejto zmene Microsoft konečne zjednotí Power BI Desktop a Power BI Desktop pre Report Server naspäť do jedného Power BI Desktopu, pretože z môjho pohľadu vďaka tejto novinke už naozaj nie je potrebné, aby bol Power BI Desktop v dvoch edíciách.

Keďže ide o preview verziu, tak sú pri nej ešte zatiaľ nasledujúce obmedzenia, ktoré Microsoft sľubuje odstrániť do konca tohto roku, resp. do vydania finálnej tohtoročnej verzie:

  • Naplánované obnovenie dát momentálne nie je podporované pre reporty s naimportovanými dátami,
  • Dátové zdroje v režime Direct Query momentálne nie sú podporované,
  • Scale-out nasadenie Power BI Report Servera (viacero serverov tváriacich sa ako jeden server) ešte nie je podporované (ale neoficiálne už funguje),
  • Reporty musia mať menej ako 50 MB.

Nová verzia 2-3-krát za rok

Power BI Report Server bude vychádzať 2- až 3-krát za rok, čiže menej častejšie ako Power BI Desktop, ktorý vychádza každý mesiac. Funkcionalita v čase vydania novej verzie bude 100% rovnaká ako v Power BI Desktope. Z toho vyplýva, že Power BI Report Server bude nejaký čas vždy mierne pozadu s funkcionalitou oproti Power BI Desktopu. Čo sa dá celkom prežiť. Najmä keď vďaka tomuto vieme, že Microsoft sa hodlá seriózne venovať aj tomuto produktu, a nie je to len jeden z tých jednorazových, len tak naoko vydaných produktov, po ktorých sa zľahne zem po vydaní prvej verzie.

Možnosť hostovania excelovských súborov

Odteraz máte možnosť publikovať a prezerať excelovské súbory aj na Power BI Report Serveri. Vďaka tomu nemusíte používať SharePoint či iné nástroje, ak potrebujete len túto funkcionalitu, a zároveň budete mať všetky veci pekne pokope na jednom mieste. Čo je celkom super vec, pretože podľa jedného z prieskumov, Excel je v 82% prípadoch používaný ako primárny BI nástroj koncovými používateľmi. Takisto, veľakrát sú ľudia zvyknutí pracovať s dátami excelovským spôsobom, a potom sa ma na školeniach pýtajú, ako to isté spraviť v Power BI Desktope. Nieže by to nešlo, len niekedy je proste ľahšie spraviť nejaký výkaz v Exceli a vypublikovať ho na web. Čo je možnosť, ktorú práve všetci dostali 🙂

Celý ten zázrak je možný vďaka produktu Office Online Server, ktorý si musíte stiahnuť, nainštalovať a prepojiť s Power BI Report Serverom. Office Online Server je dostupný zadarmo pre všetkých, ktorí majú zakúpené licencie k Excelu 2013/2016 Professional Plus v rámci Volume Licensingu. A ak nemáte, tak do tohto programu sa dá vstúpiť za cca. 50 EUR, kúpiť jednu licenciu k Excelu za cca. 500-700 EUR, a máte k tomu prístup aj Vy 🙂 Viac info snáď v niektorom ďalšom článku. Viac info o Office Report Serveri nájdete v tomto článku.

Momentálne obmedzenia sú nasledujúce:

  • Zošit nesmie mať žiadne závislosti na externé dátové zdroje
  • Zošiť môže mať live pripojenie na Analysis Services (čiže OLAP kocky a SSAS Tabular)
  • Zošit môže mať dátový model v PowerPivote (wow!)

Najmä tá posledná zarážka je zaujímavá – ak máte totiž vytvorené reporty pomocou PowerPivotu, tak ich nemusíte nutne konvertovať do Power BI reportu, čo ocenia najmä skalopevní užívatelia kontingenčných tabuliek, ktorých podpora v Power BI ešte ani zďaleka nie je na takej úrovni ako v Exceli. Tu mi už nezostáva povedať nič iné, iba opäť – bravo Microsoft! A nám už nezostáva nič iné, ako sa tešiť na novú verziu Power BI Report Servera 🙂